Vannak objektíven nézve is valódi vészhelyzetek, de igencsak gyakori, hogy a nagyobb teherbírású emberek csodálkozva figyelnek másokat, akik egy-egy probléma felmerülésekor nem a megoldást keresik (és találják meg), hanem képesek napokig magukba zárkózva, dühösen sajnálni önmagukat. Min múlik, hogy ki, hogyan reagál? A pszichológiai immunrendszeren, azaz a reziliencián.
A reziliencia kifejezés a latin re - hátra - és a salre - ugrani szavak összetételből ered, rugalmasságot, ellenállóképességet jelent. A fogalmat a pozitív pszichológia vezette be a köztudatba és az elmúlt években számos definíciót kapott már. Összességében azt mondhatjuk, hogy a reziliencia az a képesség, melynek köszönhetően a legnagyobb tragédia után is képesek vagyunk felállni és folytatni az életünket. Az a fajta lelki rugalmasság, mely elengedhetetlen ahhoz, hogy például egy szerettünk elvesztése után is tovább tudjuk élni az életünket. Sokkoló helyzetekhez is képesek legyünk alkalmazkodni, az igazán mély traumákkal is képesek legyünk hatékonyan megküzdeni.
A reziliencia definiálására több megközelítés létezik, de azok mindegyike a nehézségekkel teli, viszontagságos környezetet, válsághelyzetet veszi alapállapotnak, melyhez az egyén valamilyen szinten alkalmazkodik, abból kilábal, egy optimális állapot elérésére törekszik. Noha a reziliencia szintje egyéni, egyes pszichológusok szerint mégsem jellemvonásként kell tekinteni rá. Már csak azért sem, mert ugyanaz a személy két különböző nehézséggel szembenézve különbözőképpen reagálhat: míg az egyik súlyos válsághelyzeten rugalmasan és gond nélkül átlendül, a másikban érezheti úgy, hogy kihúzták a lába alól a talajt, és ő képtelen felállni. Ann S. Masten és Andrew J. Barnes gyermekekről készült tanulmányában azt írja, hogy a reziliencia egyszerre összetett és dinamikus – folyamatosan változik, mert az egyén és a kontextus, az ember és környezete közötti számtalan interakció is folyamatosan változik.
„A reziliencia nem tulajdonság, bár a személyiségben vagy a kognitív képességekben mutatkozó egyéni különbségek egyértelműen hozzájárulnak az alkalmazkodóképességhez. A támogató kapcsolatok óriási szerepet játszanak a rezilienciában az egész életen át” – fogalmazta meg gondolatait a két szakember, hozzátéve, hogy a szülőhöz való kötődés és nevelés is hatással van a gyermek rezilienciaszintjére, tehát a rugalmassága nem kizárólag belőle, a személyiségéből fakad.
Akár úgy érzed, hogy te bármilyen helyzetből könnyen kilábalsz, akár úgy, hogy minden apróságtól padlóra kerülsz, jó hírem van: a rezilincia, azaz a pszichológiaia immunrendszer erősíthető, a rugalmas alkalmazkodókészség tudatosan fejleszthető. Hogyan?
Ha pedig túl vagy már jó pár traumatikus élményen, akadtak az életedben nehézségek bőségesen, vond le a megfelelő következtetéseket, ha eddig nem tetted meg, alakíts ki egy működő megküzdési stratégiát és meglátod, legközelebb, amikor váratlan eseménnyel szembesülsz, sokkal rugalmasabban alkalmazkodsz majd a kialakult helyzethez, könnyebben állsz fel a padlóról, ahova az élet küldött, hogy aztán újult erővel vesd bele magad az életbe, és még jobban megerősödve folytasd tovább, a következő akadályig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.