A hallal elúszik a szerencsénk, a csirke hátrakaparja, az egyéb szárnyasok elrepülnek, a vadak pedig elfutnak vele, ezeket tehát nem ajánlott szilveszterkor fogyasztani. Vannak azonban olyan ételek, amikkel bizony jól járhatsz, ha a népi hagyományokat nézzük.
A sertés orrával kifordítja a „földből" a szerencsét, miközben előre túr, tehát a jövőbe mutat. Egy másik megközelítés szerint a malac hája, kövérsége a bőség jelképe is. Fogyasztása szilveszter este tehát szinte kötelező, amit mi magyarok leggyakrabban főtt vagy sült sertésvirsli formájában teszünk meg. Ám, ha szeretnél idén valami mást kipróbálni, akkor a virslis golyócskákat neked találták ki. Nem kell hozzá sok minden, virsli, liszt, parmezánsajt, krumpli és némi fűszer. A virslit felkarikázva a főtt krumpliból készült tésztába kell forgatnod, majd olajban kisütnöd. Nagyszerű falatokat kapsz így, amit különböző szószokba mártogatva még a gyerekek is imádni fognak.
Sokan úgy tartják, a zöld rétegezett zöldségek, mint a káposzta, a mángold, a spenót, a kelkáposzta vagy épp a sóska a papírpénz jelképeiként anyagi jólétet hozhatnak az új esztendőben, amennyiben persze szilveszterkor fogyasztjuk. Készíthetsz belőle köretet, főzeléket, vagy eheted magában is őket.
A lencse köztudottan a tipikus szilveszteri és újévi menü része, amit elsősorban főzelékként szoktunk enni. Ám emellett lényegében bármilyen apró szemű étel is tökéletesen megfelel – mint például a rizs, a borsó, a bab -, ha az anyagi jólét a következő év célja.
Bár Magyarországon a fánk elsősorban a farsangi időszak édessége, mégis sokaknál a szilveszter alapdesszertje is. Kelt tésztaként bőséget, érme alakjával pedig sok pénzt ígér, ha december 31-én és elsején is eszel pár darabot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.