A válások statisztikája Magyarországon*
- A 2000-2010-es években a válások száma 24-25 ezer között mozgott évente – ez az átlagos házasságkötések közel 50%-a. Az ezt követő években, váltakozva történt minimális csökkenés és növekedés is. 2016-ban volt a legjobb az arány az elmúlt időszakokat tekintve; 51 800 házasságkötésre csupán 19 600 válás jutott.- A válások közel 3/4-ét a nők kezdeményezik; a legfőbb okok a hűtlenség és az alkoholizmus miatt fennálló problémák.
- Amennyiben a korcsoportokat vizsgáljuk, látszik, hogy 2016-ban a 40-49 évesek közül döntöttek a legtöbben a válás mellett - itt valamivel magasabb a férfiak száma -, utána következik a 35-39 évesek csoportja, mely esetében azonban a nők vannak többségben.
*KSH adatai alapján
A válás akkor sem egyszerű, hogyha csak a közös lakás, vagyon megosztásáról kell megegyezni. Egy vagy több gyermek már nem csupán technikai, hanem komoly érzelmi kérdést és felelősséget is jelent. A válást kezdeményező szülő, szinte minden esetben bűntudatot érez a gyermekkel szemben, de ez még mindig jobb, mintha épp emiatt maradna egy rosszul működő, ártó tudat alatti példával szolgáló házasságban.
A gyerek nem hímes tojás;
érzi a feszültséget, gyakran előbb tudja, hogy szülei kapcsolatának vége, mint maguk a benne részt vevők. Tehát, csupán az esetek kis százalékában éri derült égből villámcsapásként anya és apa válása. Természetesen ez függ az életkorától is, hiszen egy páréves előtt nincs más családmodell, csak a sajátja, így tehát a bejelentést követően – amit jól viselt -, meglepődve tapasztalhatja, hogy apa bőröndökkel áll az ajtóban.
A gyerek rugalmas, könnyen alkalmazkodik,
csupán a folyamatosan visszatérő motívumokra, szokásokra van szüksége, mert ezek adják meg számára azt a biztonságérzetet, melytől kiegyensúlyozott lesz. A válást követő kezdeti időszakokat még nehezebben élheti meg, de ha a rendszeresség állandósul – tehát apa valóban elviszi őt magához 2 hetente, kialakulnak az új lakásban is a szokásai, stb. -, akkor hamar megszokja és elfogadja ezt az új helyzetet.
A szülői elidegenítés súlyos következményekkel járhat a gyermek fejlődésére
Az elvált, vagy épp válófélben lévő szülők között gyakran kiélesednek a játszmák. Sajnos sok esetben az egyik fél komoly pszichológiai manipulációnak teszi ki a gyermeket, ezt nevezzük szülői elidegenítésnek. Olvasd tovább...
A gyerek csak abban az esetben tudja jól kezelni szülei válását, ha védve van. Mit jelent ez? Egyszerű: anya és apa nem a gyerek előtt tárgyalják ki a kettejük közt lévő problémákat, valamint nem használják fel őt a válás körüli játszmáikra. Egy rossz válás következménye egy szorongó, depressziós, iskolában rosszul teljesítő és magatartásában gyökeresen megváltozó gyerek, valamint egy hosszú távú kapcsolatra alkalmatlan felnőtt lehet.
Az egymással korrekten viselkedő és együttműködő szülők erőteljes üzenetet közvetítenek a gyermek felé: a hatalmasnak tűnő változások ellenére is stabil marad az élete, gondoskodnak, odafigyelnek rá, és természetesen feltétel nélkül szeretik őt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.