Hólyag, vörös folt, viszketés: ilyen tüneteket okoz a túlzott mobiltelefon-használat

mobiltelefon nikkel allergia ekcéma fém
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Allergiás reakciót válthat ki a mobiltelefonokban található nikkel azoknál, akik szinte megállás nélkül csevegnek a fülükre szorított apró készüléken.

Az allergiát a legmeglepőbb dolgok, így a mobiltelefonban található nikkel, az ékszerek, a kozmetikumok, a piercingek és a tetoválások is kiválthatják. "A kézi telefonok fokozott használata miatt egyre hosszabb ideig vagyunk kitéve a készülékben lévő nikkelnek" - mondta el Luz Fonacier amerikai allergológus. "A páciensek az arcukat, az állvonalukat és a fülüket borító száraz, viszkető bőrfoltokkal jelennek meg a rendelőben, és fogalmuk sincs, hogy mi okozza az allergiás tüneteket" - idézte a szakembert a Science Daily tudományos hírportál.

iStockPhoto
iStockPhoto

A nikkel az egyik leggyakoribb allergiát kiváltó anyag: a nők 17, a férfiak 3 százaléka reagál rá érzékenyen. A kulcsok, pénzérmék, gémkapcsok is tartalmaznak nikkelt, ám ezekkel nem érintkezünk olyan gyakran napközben, viszont ha "fémes" kézzel megdörzsöljük a szemünket, az irritációt válthat ki. Az allergia kialakulásának kockázata erősödik, ha sokáig érintkezünk bizonyos nikkel tartalmú tárgyakkal, például mobiltelefonnal, ékszerrel, órával vagy akár szemüvegkerettel.

Egyre növekszik a nikkelallergiások száma

"Az orvosok egyre több nikkelallergiás pácienssel találkoznak. Néhány szakember szerint több fémhasználatra vonatkozó szabályozásra lenne szükség az Egyesült Államokban, ugyanúgy, mint néhány európai országban" - hangsúlyozta a szakember.

Hogyan lehet megelőzni?

A fémallergia tünetei lehetnek a vöröses foltok, duzzanatok, viszketés, ekcéma, hólyagosodás és bőrsérülések. A legjobb megoldás a közvetlen érintkezés elkerülése. A mobiltelefonok esetében a műanyag borítás vagy a vezeték nélküli fülhallgató használata segíthet, esetleg egy olyan készülékre való váltás, amelynek a borítása nem tartalmaz fémet - sorolja a megelőzési intézkedéseket Fonacier.

iStockPhoto
iStockPhoto

A testékszerek és a tetoválások is kiválthatnak allergiás reakciókat. A 18 és 50 éves kor közötti amerikai felnőttek 24 százalékának díszíti a testét valamilyen kivarrt ábra, és 14 százalékuk visel valahol piercinget. A tetoválások által kiváltott allergiás reakciókat főleg a festék összetevői okozzák. A testékszerek esetében fellépő irritáció pedig a nikkelallergia elterjedtségére vezethető vissza. A szakemberek szerint tízéves kor előtt nem kellene átlövetni a gyerekek fülét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.