Vitatott hatású Alzheimer-kór elleni gyógyszert engedélyeztek

Forrás: Shutterstock -
gyógyszer Alzheimer-kór Alzheimer elleni gyógyszer
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az Egyesült Államok szövetségi élelmiszer-biztonsági és gyógyszerészeti hatósága (FDA) egy vitatott hatású gyógyszernek adott engedélyt, mely elméletileg az Alzheimer-kór ellen hat.

Az Aduhelm néven bevezetett szer, az Alzheimer-kór ellen nyújt védelmet, méghozzá a demencia ilyen formája mögött lévő okokra hatva.

Mi az Alzheimer-kór?

Elsősorban az időskor betegsége, amely:a gondolkodás és a megismerési funkciók beszűkülésével, demenciával, viselkedés- és magatartásváltozással, gyors biológiai leépüléssel járó degeneratív kórkép. Előbb a szellemi képességek épülnek le, az idő előrehaladtával a beteg az önellátásra is alkalmatlan lesz. Olvasd tovább...

A tudomány világa fenntartásokkal kezeli az új gyógyszer engedélyezését, mivel a klinikai vizsgálatok során több megválaszolatlan kérdés merült fel. Az FDA azonban úgy látja, az Aduhelm esetén számos bizonyíték támasztja alá, hogy a gyógyszer hatásosan csökkenti az agyban található béta-amiloid plakkokat, amivel jó hatással lehet a betegekre. Ezek a plakkok, csomók az agyszövet belsejében megzavarják az idegsejtek működését, ami a sejtek pusztulásához vezet.

Az Alzheimer-kór igazi arca: a betegség a valóságban és a művészetben Forrás: Shutterstock

Egy 2019-ben, 3000 beteg bevonásával végzett klinikai kísérletben arra jutottak, hogy a havi egy adag Aduhelm injekció semmivel sem volt hatásosabb a feledékenység és zavarodottság kezelésében, mint a placebo. Ám a gyártó később további adatokkal arra jutott, hogy egyszerűen csak nagyobb dózisra van szükség.

A vizsgálatban részt vett egy 68 éves férfi is, aki elmesélte tapasztalatait a BBC-nek. Aldo Ceresa az Alzheimer-kór miatt volt kénytelen feladni sebészi pályafutását, első tünetei 2009 környékén jelentkeztek. Elmondása alapján az Aduhelm-tesztelésben való részévtele óta állapota javult: kevésbé érzi magát zavarodottnak, a feledékenysége is sokat javult, összeségében pedig magabizotsabbank érzi magát.

Az Egyesült Királyság Demenciakutató Intézetének igazgatója, Bart De Strooper professzor mérföldkőnek nevezte a gyógyszer engedélyezését, hiszen korábban már több mint száz Alzheimer-kór elleni készítményt utasítottak vissza.

Mások azonban úgy vélik, az új gyógyszer akár vissza is vetheti a demencia-kutatásokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.