Egy hazai felmérésben a szülők 22 százaléka vallotta azt magáról, hogy kevésbé vagy egyáltalán nem aggódik, ha gyermekének fáj a feje. Kétségtelen, hogy a fejfájás mögött csak elvétve állhat valamilyen súlyosabb betegség, mégis olyan problémáról van szó, amely Magyarországon is a mindennapok része. Rengeteg tévhit kering körülötte, pedig, ha rendszeres, akkor befolyásolhatja a tanulmányi eredményeket, a mindennapi programokat és a társas kapcsolatokat is.
Még hogy minden fejfájás ugyanolyan? - Több típusa létezik!
Ahány gyerek, annyiféle fejfájás. Nincs olyan ember, akinek élete során még ne fájt volna a feje, és ez alól a gyermekek sem kivételek. Hiába gondolják sokan a fejfájásról, hogy rendszeresebb a felnőttek körében, sajnos a gyerekek fejfájása is gyakori. Mint a felnőtteknél, úgy a gyermekek tekintetében is változatos intenzitással és tünetekkel jelentkezhet fejfájás.
A fájdalom erőssége, helye és megjelenése alapján 3 fő fejfájástípust különböztetünk meg:
- Migrén: lüktető fájdalomként nyilvánul meg, hányinger és hasi fájdalom kísérheti;
- Tenziós típusú fejfájás: állandó fájdalom, enyhe vagy mérsékelt, halántéktájékon érezhető;
- Cluster típusú fejfájás: epizodikus fájdalom (naponta akár 8-szor is jelentkezhet), amely a fej egyik oldalán érezhető és kevesebb, mint 3 órán át tart.
A fejfájós kisgyerekek nem biztos, hogy meg tudják nevezni a fájdalom helyét, vagy annak jellegét. A szülők azonban olvashatnak a jelekből, észrevehetik például, hogy a gyermekük nyűgös és kevésbé aktív, még játszani sincs kedve. Ilyenkor tanácsos konkrétan rákérdezni a tünetekre, ez is segíthet a felismerésben, illetve a hányás, sápadtság, vagy éppen bőrpír is utalhat fejfájásra is.
Az internet jó tájékozódási alap – de nem mindenek felett
Az internet hasznos, de nem mindentudó. Nem egyszerű szülőként felmérni, hogy milyen mértékben és mitől is fájhat a gyermekek feje. Ilyenkor a tanácstalanság miatt az első reakciók egyike lehet az online keresés, amellyel a szülők megpróbálják maguk diagnosztizálni a problémát. A legújabb magyarországi felmérés adatai arra világítanak rá, hogy a szülők több mint 60 százaléka tájékozódik egészségügyi kérdésekben különböző weboldalakról és internetes keresések alapján. Ennek azonban meglehetnek a maga veszélyei.
Dr. Kőnig Róbert, gyermeksebész a netes orvoslással kapcsolatban arra figyelmeztet, hogy az adott esetben többet árthat, mint amennyit segít. „Nem csak a hipochonderek, de az aggódó szülők is hajlamosak arra, hogy gyermeküket különböző weboldalak segítségével diagnosztizálják. Én minden esetben azt javaslom, hogy csak hiteles forrásból tájékozódjunk, és még így is nagyon kicsi az esélye, hogy a világháló pontosan meghatározza a probléma forrását" – mondta el a kérdésről Dr. Kőnig Róbert. "Ilyenkor inkább jusson eszünkbe az a mára már mémmé vált jelenség, hogy bármilyen tünetre is keresünk rá a neten, legjobb esetben is az agydaganat lesz az eredmény" - tette hozzá.
Csakúgy, mint a felnőttek esetében, a gyerekkori fejfájás hátterében is ritkán áll komolyabb betegség. A legtöbb esetben magától is elmúlik a fejfájás, vagy a különböző házi praktikák hatására alábbhagy a fájdalom.
Nincs megoldás? – Többféle kezelési módszert is érdemes alkalmazni
Számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre. Segíthet a vízivás, fontos figyelni a gyerekek megfelelő folyadékpótlására, kilónként napi 100/120 milliliterrel számolhatnak a szülők. Emellett az étkezések rendszerességét és a minőségét is célszerű szem előtt tartani, az egészségtelen táplálkozás ugyanis szintén a fejfájás kiváltó okai közé tartozik. Az alvás is megoldással szolgálhat, érdemes lefektetni a gyermeket egy csendes, sötét szobában, hadd pihenje ki magát. Eközben akár egy nedves ruhával lehet borogatni a homlokát vagy a szem környékét, ha ez csökkenti a fájdalmát. Ezenkívül a friss levegő és a mély belégzések is segíthetnek.
Ha fenti praktikák nem váltak be, akkor a gyermek életkorának és súlyának megfelelően a fájdalomcsillapítók alkalmazása is egy opció. Ma már vannak külön a számukra kifejlesztett készítmények, olyan szájban oldódó tabletták, melyeket folyadék nélkül is be lehet venni, illetve amelyeknek édes, kellemes ízük van.
Ajánlott gyermekorvoshoz fordulni, ha a fájdalom nem enyhül, akár a fájdalomcsillapító hatására sem, vagy ha folyton visszatér. Továbbá, ha lüktető érzés jelentkezik a homlokon vagy a halántékon. Illetve, ha egyéb tünetek is társulnak a fejfájáshoz, például rossz közérzet, hányás, fény- és zajérzékenység.
A Reckitt Benckiser Kft. kutatását az Opinio Institute készítette online megkérdezéses adatfelvétellel 2023 májusában. A felmérés 1494 fős mintája a 15 és 59 év közötti magyar lakosságra nézve reprezentatív.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.