A testnek és a léleknek egyaránt szüksége van néha egy kis lassulásra, pihenésre. Itt vannak a jelek, amelyekre érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy hosszú és boldog pillanatokban gazdag életet élhessünk.
Testi tünetek:
A stressz okozta feszültség gyakran fejfájást és migrént okoz. A folyamatos izomfeszülés a fej körül, a vállakban és a nyakban eredményezheti ezt a kellemetlen tünetet.
A hátfájás, nyak- és vállfájás gyakori stressztünet. A feszült izmok hosszú távon súlyosabb problémákat is okozhatnak, mint például izomgörcsöket és hátproblémákat.
A stressz „gyomorideget" okozhat, amely gyomorfájdalom, reflux és emésztési problémák formájában nyilvánulhat meg. Ezek a tünetek az emésztőrendszerünk jelzései lehetnek arra, hogy nyugalomra van szükségünk.
A stressz hatására a szívünk is gyorsabban kezd verni. Ez hosszú távon növelheti a szív- és érrendszeri problémák kockázatát.
A folyamatos stressz gyengítheti az immunrendszert, ami hajlamosabbá tesz a gyakori megfázásokra és egyéb betegségekre.
Nőknél a stressz akár a menstruációs ciklust is befolyásolhatja, például rendszertelenségeket és fájdalmasabb menstruációt okozhat.
A stressz néha étvágynövekedéshez vagy éppen étvágycsökkenéshez vezethet. Az emberek gyakran vigaszevéssel próbálnak megküzdeni a stresszel, vagy éppen emiatt romlik az étvágyuk, és egyszerűen képtelenek rendszeresen jó minőségű ételeket fogyasztani, ami aztán fogyáshoz vezethet.
Mentális tünetek:
A stressz növelheti az irritabilitást és türelmetlenséget. A hétköznapi kihívások kezelése is nehézkesebbé válhat.
A hosszú távú stressz hatására a memória és a koncentrálóképesség is romolhat. Elfeledkezhetünk fontos dolgokról, és nehezebben tudunk összpontosítani.
A feszültség gyakran alvászavarokhoz vezet, például nehezebb lesz elaludni vagy éjszakánként gyakrabban felébredünk. Ez viszont további stresszt okozhat.
Mit tehetünk tehát a stressz ellen?
Az első lépés mindig az, hogy felismerjük a stresszt és elfogadjuk annak jelenlétét. Ne próbáljuk tagadni vagy elnyomni az érzéseinket!
Próbáljuk meg a sportot beépíteni a mindennapjaikba, táplálkozzunk egészségesen, és szánjunk elegendő időt a pihenésre és az alvásra!
Ismerjük meg, és alkalmazzuk a stresszkezelési technikákat, mint például a meditáció, jóga, vagy a relaxációs gyakorlatok!
Ha úgy érezzük, hogy a stressz elhatalmasodik rajtunk, ne habozzunk segítséget kérni! Lehet pszichológus, terapeuta vagy egy megbízható barát, aki meghallgat bennünket.
Tanuljuk meg hatékonyan beosztani az időnket, és felállítani a prioritásokat! A hatékony időmenedzsment segíthet a stressz csökkentésében.
A stressz és a feszültség mindennapi életünk része, de nem kell, hogy állandó állapot legyen. Ismerjük fel a testünk és a lélek jeleit, és tegyünk tudatos lépéseket a stressz kezelése és az önmagunkról való megfelelő gondoskodás érdekében! Az egészség és a jóllét prioritás legyen az életünkben, így könnyebben kiléphetünk a stressz árnyékából a harmónia és a boldogság felé.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
A Sedacur forte vény nélkül kapható gyógyszer.A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.