fashion week rúzs smink történelem make-up
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A rúzs az egyik legnépszerűbb dekorkozmetikum a mai napig, s bár története a régmúltra nyúlik vissza, karrierje korántsem töretlen. Akadtak időszakok, amikor a gazdagok státuszszimbólumaként funkcionált, később azonban akár halállal is büntethették a viselését.

A rúzs életet lehel az arcba, vonzza a tekintetet, babarózsaszín árnyalatban naivának tűnhetsz, míg egy vad vöröset felkenve te lehetsz a végzet asszonya. De tudtad, hogy ezt a szépítőszert már évezredekkel korábban is előszeretettel használták?

Több ezer éves múlt

Az első ajakszínezők az ősi Mezopotámiából származtak - több mint 5000 évvel korábbról - és elég drága mulattságnak számítottak, ugyanis akkoriban porrá őrölt féldrágaköveket használtak az ajkak és a szemhéj megfestéséhez.

Egyiptomban Nefertiti és Kleopátra vezetésével, a nők előszeretettel alkalmaztak hennából, okkerből, növényi nedvekből és méhviaszból kevert kozmetikumot, ám volt, hogy egy kis bíbortetű vagy összezúzott vöröshangya is a receptúra részét képezte, a különféle mérgező vegyületekről nem is beszélve. A szépségért így néha nagy árat kellett fizetni... A nők mégis annyira ragaszkodtak ehhez a szépítőszerhez, hogy még a túlvilágra is magukkal vitték kedvenc, ajakszínező tégelyeiket.

Vivien Leigh, mint Kleopátra Forrás: Gabriel Pascal Productions

Az iszlám reneszánsz idején, nagyjából 1000 körül öltött testet a rúzs ma is ismert formája, tömör, illatosított rúd alakjában, egy arab tudósnak köszönhetően, bár a kicsavarós típus még sokáig váratott magára. Előtte nedves fapálcával, nádszállal vagy egyéb alkalmatossággal vitték fel az ajkakra a tégelyekbe zárt színezőt.

Egyszer fenn, egyszer lenn

A középkor sötét időszakában a rúzs - és minden hiúságot legyezgető szépítőszer - viselését betiltottaaz egyház,

aki mégis ilyesmire adta a fejét, azt hamar hírbe hozhatták az ördöggel.

A XVI. században, I. Erzsébetnek köszönhetően megint divatba jött a használata, hiszen az angol

királynő előszeretettel festette az arcát fehérre, ajkait pedig élénkvörösre.

A barokk időszakban végig virágkorát élte a rúzs - és minden sminktermék - a felsőbb osztálybeli nők, sőt a férfiak körében is, majd ismét hanyatlásnak indult, hogy hosszú időre megint eltűnjön a tisztes asszonyok arcáról és a színészek, utcalányok viseletévé váljon.

I. Erzsébetnek köszönhetően megint divatba jött a rúzs használata Forrás: Photo12 via AFP/Photo12/Ann Ronan Picture Library/Ann Ronan Picture Library


A felszabadító XX. század

A XX. században sikerült a rúzst újra felébreszteni Csipkerózsika-álmából, amelyben nagy szerepet játszottak a női egyenjogúságért küzdő szüfrazsettek.

A vörös rúzs a női erő egyik meghatározó szimbólumává vált,

s ezt csak erősítette, hogy Maurice Levy 1915-ben megalkotta a töltényhüvely alakú kompakt változatot, amely már a tömegek számára készült, ráadásul sokkal kényelmesebben lehetett használni, mint rúd formájú, de papírba csomagolt elődeit.

A fellendülő filmipar is kedvezett a rúzsnak, hiszen a vásznon minden színésznő jellegzetes, kontrasztos ajkakkal jelent meg, igaz a filmes makeup-ok nagyon sűrűek és emiatt kényelmetlenek voltak, arról nem is beszélve, hogy a mozivászon szereplői fekete rúzst viseltek a sötét-világos kontraszt erősítése érdekében.

Az 1920-es években a rúzs megkapta mai küllemét, azaz egy forgatható tokba került, így igazán kényelmes és praktikus tartozéka lehetett minden női táskának.

A 2. világháború idején ismét szimbólummá vált:

az otthon maradt, minden téren helytálló nők jelképévé, majd a háború után kis időre újra mellőzött szerepbe került és a könnyűvérűséggel azonosították. Ez azonban nem tartott sokáig, hiszen az '50-es évektől olyan sztárok álltak ki mellette, mint Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn vagy Grace Kelly.

Marilyn Monroe Forrás: AFP

A rúzs népszerűsége azóta is töretlen, bár a vörös szín nem minden évtizedben számított divatosnak. Akadt helyette ezer másféle árnyalat: a '60-as években a halvány, rózsás, csillogó árnyalatok hódítottak, míg a '70-es években visszatértek az erősebb színek, sőt az egészen vad lila és a punkkorszakra jellemző fekete is megmutatkozott az ajkakon. A '80-as években megjelentek a narancs, fukszia árnyalatok, sőt az ún. színváltós rúzsok is. A '90-es éveket a barna uralta, sőt nagyon divatosnak számított, ha valaki sötéttel kontúrozta az ajkait, majd egy egészen világos színnel festette meg a száj belsejét. 2000-től a csillámos rózsaszín számított divatosnak, 2010-től pedig szinte pár évente váltják egymást a trendek: színtelen és színezett ajakfények, matt, szaténos és csillogó finisek, folyékony, tubusos és palettás kiszerelések, textúrák kavalkádja és árnyalatok sokasága jellemzi a rúzsdivatot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.