Rejtélyes sírási rohamok az éjszaka közepén – a pavor nocturnus

Forrás: Shutterstock -
pavor nocturnus család éjszakai felriadás magazin éjszaka gyereknevelés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az éjszaka csendjét egy kisgyerek kiáltása veri fel. Az anyja az ágyához siet és igyekszik megnyugtatni a zaklatott gyermeket. A kiabálás azonban nem szűnik, sőt egyre hangosabb és hangosabb a sírás, szinte már önkívületben őrjöng a kicsi...

Sok kisgyerekes családnál fordulnak elő a fentiek. A gyermek éjszaka felriad és képtelenség megnyugtatni.

Nem reagál se az ölelésre, se a nyugtató szavakra, csak egyre jobban sír - teljes önkívületben.

Gyakran még megközelíteni sem lehet, mert vaktában csapkod a kis kezeivel, közben pedig zihál, izzad, sikoltozik, szemeivel a semmibe réved. Mondhatnánk, hogy egyszerű rémálom gyötörte és abból ébredt, de nem, hiszen láthatóan nincs is magánál.

A rejtélyes és lidérces pavor nocturnus

Az éjszakai felriadás vagy éjszakai rémület - latinul pavor nocturnus - igen gyakori jelenség a kisgyermekek körében.

Ez egyfajta alvászavar, amely olyasmi, mint az alvajárás – csak járkálás nélkül.

Formái változatosak: lehet, hogy csak felsír a gyermek, vagy felül és beszél kicsit, de jelentkezhet éjszakai hisztiroham formájában is, amikor az érintett kiabál, sikoltozik, hadonászik.
Rémálomból riadva is történhet hasonló, a pavor nocturnus, azonban nem egyszerű lidércnyomás. Míg a rémálmok inkább hajnalban lepik meg az embert, addig a pavor nocturnus éjfél előtt, az alvás első szakaszában jelentkezik. Ráadásul, ha másnap megkérdezzük a gyermeket, hogy miért sírt az éjjel, nem is fog emlékezni rá, míg a rossz álmok képsorai szinte mindenkinél megmaradnak. Végül pedig a rémálomból riadásnál a gyermek megnyugtatásra vágyik, lehet vele kommunikálni, ám a pavor nocturnus esetében a legrémisztőbb, hogy a kicsi semmire nem reagál, csak sikoltozik, sír tágra nyílt szemmel.

Az éjszakai felriadás vagy éjszakai rémület igen gyakori jelenség a kisgyermekek körében Forrás: Shutterstock

Hogyan kezeljük a helyzetet?

Éjfélkor arra ébredni, hogy a gyermekünk rémülten kiabál vagy zokog, mi pedig nem tudjuk sehogyan sem megnyugtatni – mert sokszor még el is lök minket magától – borzalmas érzés. Látni, hogy nem alszik, de nincs is ébren és teljes az önkívülete – az első gondolat sokszor az, hogy fel kell ébreszteni. Ez azonban rossz ötlet, mert a keltegetés csak még inkább fokozhatja a rohamot, sőt akár a villany felkapcsolása is növelheti az intenzitását.

Sokkal jobb megoldás, ha arra törekszünk, hogy a félig alvó, félig éber állapotot visszabillentsük az alvó fázisba.

A felriadások általában 10-15 percig tartanak, s bár nagyon ijesztőek, a legtöbb, amit tehetünk, ha halk, nyugtató szavak kíséretében megpróbáljuk visszafektetni a gyermekünket. Ha engedi, öleljük át, simogassuk gyengéden, énekeljünk neki, míg alább nem hagy a rémület. Ha pedig nem engedi, akkor csak üljünk az ágya szélén és ügyeljünk arra, hogy amíg el nem múlik a jelenség, addig nehogy kárt tegyen magában.

Ha engedi, öleljük át, simogassuk gyengéden, énekeljünk neki, míg alább nem hagy a rémület Forrás: Shutterstock

Mi okozhatja?

A pavor nocturnus konkrét oka ismeretlen. Az orvosok szerint nagy jelentősége lehet a genetikának, ugyanis a felriadó gyerekek családjában szinte mindig akadnak alvajáró felnőttek vagy olyanok, akik gyakran megébrednek éjszaka.
Emellett azonban azt is megfigyelték, hogy

ha a gyermeket aznap túl sok inger érte vagy jobban elfáradt a szokásosnál, akkor a pavor nocturnus is nagyobb eséllyel jelentkezett.

Ilyenkor sokat segíthet, ha a szülők naplót vezetnek a tevékenységekről: mikor kelt a gyermek, mit csinált, aludt-e délben, mennyire volt aktív a nap utolsó szakasza, mert ezek mind befolyásolhatják az éjszakai alvást. A szakemberek általában az érintetteknek azt javasolják, hogy a délutáni tempó legyen lassú, lefekvés előtt pedig kifejezetten ügyeljenek a szülők a békés, meghitt, nyugodt hangulatra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.