Igazi szuperétel – ha hagyjuk, hogy az legyen
A tojás tápanyag-összetétele valóságos kincsesbánya a szervezetnek. Mondhatjuk, igazi szuperétel. 40-féle fehérjét tartalmaz, 18-féle aminosavat, amiből 9 esszenciális. Fehérje- (6-6,7 gr/tojás) és vitaminbomba (A, D, E, B1, B2, B5/pantoténsav, B6, B9/folsav, B12-vitamin), de mikroelemben is rendkívül gazdag (vas, cink, téz, magnézium, szelén, kalcium, foszfor, kálium). Optimális arányban tartalmazza a telített és telítetlen zsírsavakat. D-vitamin-tartalma különösen jelentős, hiszen ez a létfontosságú vitamin a tőkehalmáj után a tojássárgájában található a legnagyobb mennyiségben.
Azt persze nem árt tudni, hogy mindez csak akkor igaz, ha a tyúk megfelelő ellátásban részesül, hiszen gondolj csak bele, egy nagyipari, vegyszerekkel kezelt gyümölcsnek, zöldségnek is egészen más a tápanyagtartalma, mint a háztáji vagy ökológiai gazdálkodásban fejlődött terménynek, ami sokkal kevesebb növényvédő, talajjavító szerrel és műtrágyával, vagy éppen mindezek nélkül lett termesztve.
Ketrecben vagy szabadon?
Az üzletekben ketreces, alternatív, más néven mélyalmos, szabadtartású és ökológiai tartású tyúkok tojásai közül válogathatunk.
Ha nem háztáji tojást vásárolsz, hanem boltban, piacon szerzed be a tojásokat, akkor a rájuk nyomtatott jelzés segíthet a tájékozódásban. Minden kereskedelmi forgalomba került tojáson van egy kód, aminek első számjegye a tartás módját mutatja, majd azt követi a származás helye, és a további termelői jelzések. A tartás módját 3-tól 0-ig jelölik, a 3-as a ketreces, a 2-es a mélyalmos, az 1-es a szabadtartású, a 0-s a biotojást jelenti.
Jó tudni!
Több áruházlánc is bejelentette, hogy 2025-től megszüntetik a ketreces tartásból származó tojások árusítását.Ezért nem mindegy, hogy melyiket választod
A mondás, miszerint az vagy, amit megeszel, szó szerint értendő. Vannak olyan sejtjeink, amelyeknek az élettartama mindössze néhány órában, esetleg napban, de olyan is, amelyeknek ideje hetekben, években mérhető. Ezek állandóan cserélődnek, és az új sejtek természetesen mindig abból tudnak felépülni, amilyen tápanyag, amilyen vitamin és ásványi anyag az általunk elfogyasztott ételekből hasznosulni tud a szervezetünkben. Lényegében sejtszinten épülünk fel mindabból a táplálékból, amit reggeliként, ebédként, vacsoraként elfogyasztunk.
Gondoljunk erre akkor is, amikor tojást választunk, hiszen ahogyan az a tyúk él, amit ő eszik, az válik a mi testünk részévé is. Ha az állatjóléti szempontok kevésbé mozgatnak, akkor legyen ez az önös szempont a mérvadó, hogy a lehető legjobbat add magadnak, a szervezetednek. Válaszd a kapirgálós, szabad tartásban élő tyúkok tojásait, ha lehetőséged van rá, a háztájit részesítsd előnyben, illetve a magyar kistermelők, őstermelők termékeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.