A BBC szakértőkkel nézette át a képet, hogy megtudják, mit változtatott meg rajta Katalin. Hany Farid képelemző véleményét kérték ki, aki azt mondta, a hercegné valószínűleg rosszul dolgozott a Photoshoppal. Rámutatott, hogy Sarolta hercegnő pulóverének mandzsettájából hiányzik egy darab, Katalin jobb keze teljesen homályos, és ugyanazon az oldalon a haja is elmosódott. Felhívta azonban a figyelmet arra is, hogy a kamera egyik új funkciója miatt is keletkezhetnek a képeket hasonló "hibák".
„Van egy viszonylag új funkció, amikor a kamera arcfelismerés segítségével azonosítja egy embercsoport tagjait, és gyors egymásutánban készít róluk több fotót is. Amikor több embert fényképezünk, valakinek biztosan csukva lesz a szeme, valaki nem mosolyog, ezért ez a funkció négy, öt, hat, hét, de akár tíz fotót is készít, majd összekomponálja őket. Ilyenkor néha porszem kerül a gépezetbe" - mondta a szakértő.
Farid professzor nem talált bizonyítékot arra, hogy a képet mesterséges intelligencia hozta volna létre, semmi sem utal arra, hogy Katalin arcát a fotó elkészülte után adták volna hozzá.
A BBC fotószerkesztője, Phil Coomes is több hibát vett észre. Sarolta hiányzó mandzsettáján kívül felhívta a figyelmet arra is, hogy a kislány térdénél van egy zöld folt, ami nem illik össze a háttérben lévő szürke térkővel, Lajos herceg jobb lába mögött mintha szétcsúszott volna a küszöb, valamint Katalin pulóverének cipzárja sincs jó helyen.
A fotóügynökségek nem nagyon tolerálják a képek bármilyen digitális módosítását. Az AP fotószabványai például engedélyezik a kisebb képszerkesztéseket, a képkivágást és a színkorrekciókat, de csak akkor, ha a fotó megőrzi autentikus jellegét. A háttereket nem szabad digitálisan elhomályosítani, és nem megengedett a kontraszt vagy a telítettség módosítása sem.
Arthur Edwards, a Sun királyi fotósa azt mondta, amikor a királyi család képeit beküldik az ügynökségekhez, maximum méretre igazítják őket, és élesítik, ennyi történik.
A fotót nem változtatjuk meg. Ha például az egyik embernek a képen vörös a szeme, akkor ezt nem lehet javítani, úgy kell hagyni, ahogy van.
A kép metaadatainak (a képek készítésére vonatkozó adatok) elemzése azt mutatta, hogy a fotót digitális fényképezőgéppel készítették, Canon objektívvel - legalábbis ezt találták a PA képügynökségnek elküldött változatnál. Kétszer mentették el az Adobe Photoshop képszerkesztő szoftverrel egy Apple számítógépen. Az első verziót március 8-án 21:54, a másodikat pedig március 9-én 09:39-kor mentették. A kép Reuters ügynökséghez eljuttatott változatának metaadatai nem tartalmaznak semmilyen információt a Photoshop-mentésekről, és azt látják, hogy a fotó hozzájuk eljuttatott verziója március 10-én 11:34-kor készült.
A Kensington-palota közölte, hogy nem adja ki újra az eredeti fotót Katalinról és gyermekeiről. A hercegnő azonban röviddel a képek visszahívása után bocsánatot kért. Azt írta:
Mint sok amatőr fotós, én is kísérletezem időnként a szerkesztéssel. Bocsánatot szeretnék kérni a tegnap megosztott családi fotó okozta zavar miatt. Remélem, hogy minden ünneplőnek boldogan telt az anyák napja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.