Párkapcsolatok csendes gyilkosa – Miért káros a mikromegcsalás?

hűtlenség párkapcsolat mikromegcsalás
Egy megcsalás szörnyű csapás mind a kapcsolatunkra, mind az önbizalmunkra nézve. Van azonban egy jelenség, ami észrevétlenül roncsolja a köteléket: ismerd meg a mikromegcsalást!

Felütötte a fejét egy jelenég, mely bizonyos szempontból károsabb a kapcsolatokra nézve, mint egy sima félrelépés. A mikromegcsalás különösen alattomos dolog, mert nehéz meghatározni, és mire észrevennénk a jeleket, gyakran visszafordíthatatlan károkat okozott. Ismerkedj meg a szokással!

mikromegcsalás, megcsalás
Nagyon gyakran online történik a mikromegcsalás.
Forrás:  Getty Images

Mikortól számít valami mikromegcsalásnak?

A közösségi média és online felületek elterjedésével, mindinkább előtérbe került a mikromegcsalás fogalma. Ez olyan, elsőre kevésbé komoly, akár ártatlannak tűnő cselekvéseket takar, mint például

  • társkeresők aktív használata
  • exekkel való (titkolt) kapcsolattartás
  • flörtölés
  • kiszemeltek posztjainak lájkolgatása
  • párunk másokkal való összehasonlítása
  • üzenetváltások törlése
  • munkahelyi kolléga elhallgatása

A mikromegcsalást gyakran egy hajszál választja el az érzelmi megcsalástól, de a fogalom meghatározását az sem teszi egyszerűbbé, hogy párkapcsolatonként, személyenként eltér már az is, hogy egyáltalán mit tekintünk megcsalásnak.

Egyesek már azon felhúzzák magukat, ha párjuk szóba elegyedik valakivel, míg mások a flörtölést is elnézik, és akkor a nyílt kapcsolatban élők még szóba sem kerültek.

Miért különösen ártalmas a mikromegcsalás?

Ha valaki félrelép és szexuális kapcsolatot létesít egy harmadik féllel, az óriási külső csapást mér a párkapcsolatra, noha a megcsalás jelei már korábban jelentkezhetnek. A mikromegcsalás azonban azért különösen alattomos, mert a sok apró cselekedet belülről őrli fel a partnerünkbe vetett bizalmat, míg nem marad belőle más, csak egy üres váz.

Az olyan apróságokat, mint más nők képeinek lájkolgatása, vagy a partner másokkal való összehasonlítása, könnyű bagatellizálni, gyakran ilyen dolgok képzik a gaslighting tárgyát. Ezzel csak az a baj, hogy nem csak a kapcsolat romlik, de a saját önbizalmunk, önbecsülésünk is károsodik. Ilyen esetben különösen nehéz folytatni egy kapcsolatot megcsalás után, mivel már az alapvető bizalom is hiányzik.

érzelmi megcsalás
Az érzelmi megcsalás és mikromegcsalás között vékony a határ.
Forrás: Shutterstock

A mikromegcsalás gyakran komolyabb tettek előszobája, így érdemes figyelni a jeleket! Aki ilyen viselkedést tanúsít nem tisztel sem minket, sem a kapcsolatunkat.

Mikor kéne aggódni?

Ahogy a fentiekből már kiderült, a mikromegcsalás megkülönböztetése a megcsalás egyéb formáitól nem egyszerű, éppen ezért tudni kell, mikor érdemes lépni. Egy kép lájkolása miatt például még nem kell feltétlen megcsalást kiáltani, de ha ez már túllép egy bizonyos szintet, ami már zavar minket, a hiba nem a mi készülékünkben van.

Fontos, hogy ismerjük a saját korlátainkat és fektessük le a szabályokat, hogy mi fér bele nekünk egy kapcsolatban. Őszinte, egyenes kommunikáció itt a megoldás kulcsa, és az is fontos, hogy hideg fejjel, reálisan gondoljuk át a dolgokat, nem engedve, hogy elragadjanak minket az érzelmek.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.