Megterhelő ünnepi lakomázás: 12 házi gyógymód, amely biztosan segít!

karácsonyi megterhelő menü, hasfájás
Shutterstock - Dikushin Dmitry
karácsony 2024 megterhelő hasfájás
Még azokat is megviselheti a sok finom étel és ital elfogyasztása, akiknek kevésbé érzékeny a gyomruk. Ilyenkor sokat segíthet, ha az ember tudja mihez nyúljon a konyhában a panaszok enyhítése vagy megszüntetése céljából.

A hasfájás, teltségérzet, puffadás, gyomorégés szinte természetes velejárója a családi összejöveteleknek, megterhelő vacsoráknak. Ilyenkor mindenki hajlamos többet enni a kelleténél, esetleg olyan finomságokat is elfogyasztani, amelyeket amúgy nem szokott. Emiatt borzasztóan szenvedhet az ember, de szerencsére vannak olyan könnyen elérhető természetes alapanyagok, amelyek segítenek. Hogy melyek ezek, azt elmondja dr. Balaicza Erika belgyógyász főorvos.

A nagy karácsonyi lakomák alkalmával hajlamosok lehetünk megterhelni a hasunkat a sok finomsággal
A nagy karácsonyi lakomák alkalmával hajlamosok lehetünk megterhelni a hasunkat a sok finomsággal
Forrás: Shutterstock

Az ünnepi lakomán a megterhelő ételek könnyen elronthatják meghitt hangulatot 

1. Néha a legegyszerűbb a legjobb

A szervezetnek vízre van szüksége ahhoz, hogy az ételekből és italokból származó tápanyagokat hatékonyan megeméssze és felszívja. A dehidratáltság megnehezíti és kevésbé hatékonnyá teszi az emésztést, ami növeli a gyomorrontás valószínűségét és csökkenti a gyomorégést.

2. A pihenés jó, a fekvés nem

A kiadós étkezések után jól esik megpihenni, de ezt inkább ülő, félig ülő testtartásban érdemes megtenni.

 A fekvés emésztési zavarokat és gyomorégést okozhat és felerősítheti a refluxos panaszokat is.

 Ha a test vízszintes helyzetben van, a gyomorsav nagyobb valószínűséggel halad felfelé, ami irritálja a gyomrot és a nyelőcsövet. Ezért a nagyobb lakomák után néhány óráig kerülni kell a fekvést. Ilyenkor a legjobb egy könnyű séta a friss levegőn.

3. Gyömbérben az erő

Bár az ízét sokan nem szeretik, mégis érdemes ezen felülemelkedni, mert ez az egyik legjobb gyógynövény a gyomorpanaszok enyhítésére. Csökkenti a hányingert és hányást, emellett gyorsítja az emésztést, és megnyugtatja a gyomrot. Lehet ételekbe tenni vagy teaként kortyolgatni, de még a gyömbérsör is hatásos gyógymód lehet ilyenkor.

4. Édes enyhülés 

Bár a mézek általában fokozhatják a gyomorsav termelődését, ez alól kivétel a repceméz, amely viszont kimondottan jó hatással van a gyomorra és az emésztésre, erősítő, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, magas vastartalma miatt vérszegénység ellen ajánlott. Az egyik legmagasabb szőlőcukor tartalmú méz, emiatt gyorsan finomszemcsésen kristályosodik, így néhány nap alatt zsírszerűvé-krémszerűvé válik, ezért hívják krémméznek.

5. Enyhülést hoz a BRAT-diéta 

A banán, rizs, alma és toast vagyis pirítós (BRAT) diétát érdemes bevetni bármilyen emésztési problémával küzd az ember, legyen az hasmenés, gyomorégés, vagy túlzott teltségérzet. Ezeknek az ételeknek kevésbé van intenzív ízük, nem tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek irritálják a gyomrot, a torkot vagy a beleket. Ezért ez a diéta enyhítheti a hányásban lévő savakból eredő szöveti irritációt. 

Másik előnye a BRAT-diétának, hogy magas tápanyagtartalmú ételeket tartalmaz,

 amelyek bővelkednek káliumban és magnéziumban, ennek köszönhetően pótolhatják azokat a fontos ásványi anyagokat, amelyeket hasmenés és hányás miatt veszít az ember.

6. A nehezen emészthető ételek kerülése

Bármilyen csábító, hogy a megmaradt ünnepi finomságokat ne hagyja az ember kárba veszni, a zsíros vagy savas ételek, de még a magas gluténtartamú kenyérfélék is csak olajat öntenek a tűzre. Az erősen tartósított élelmiszereket is érdemes ilyenkor elfelejteni, mert azok rettenetesen megnehezítik az emésztést.

7. A nagyanyáinknak is bevált 

A szódabikarbóna enyhíti a gyomorégést és az emésztési zavarokat a gyomorsavtartalom csökkentő hatásának köszönhetően. Bár az íze nem túl kellemes, egy kis vízben elkeverve és gyorsan lehúzva, hamar enyhülést hoz. Azért nem szabad túlzásba esni,

 egy mokkáskanálnyinál többet nem tanácsos egyszerre meginni, mert a túl sok szódabikarbóna felszínes vagy lassú légzést, izomgörcsöt és ingerlékenységet okozhat.

8. Szorult helyzetben segít

Az aszalt füge és szilva olyan anyagokat tartalmaz, amelyek hashajtóként hatva enyhítik a székrekedést és elősegítik az egészséges bélmozgást, csökkentik az emésztési zavarokat. És még finom is.

9. Mi mindenre jó!

Az aloe vera olyan csodanövény, amely nem csak a bőrpanaszok gyógyítására szolgál, de a gyomor és bélbajok ellen is bármikor bevethető, még akár irritábilis bél szindróma és vastagbélgyulladás esetén is. Az aloe vera levének fogyasztása csökkenti a gyomorégést, puffadást, hányingert és a túlzott gyomorsav termelődést.  

10. Illatos és gyógyító fűszernövény

A bazsalikom olyan anyagokat tartalmaz, amelyek csökkenthetik a gázképződést, magas linolsavtartalma gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. 

Mivel egy különösen illatos, finom fűszernövény, érdemes mindig tartani otthon egy cserépben,

 mert így bármikor bevethető, ha emésztési panaszok jelentkeznek, vagy csak egy könnyű ételt szeretne az ember ízletesebbé tenni.

11. Teaként a legjobb!

Az édesgyökeret és édesköményt tartalmazó ételek és italok enyhítik az emésztési panaszok tüneteit. Érdemes ezekből a gyógynövényekből készült langyos teát kortyolgatni, így hamar helyreáll az emésztés és a gyomorbajok is megszűnnek. Az édesgyökér azonban nem mindenkinek javasolt, mivel megemelheti a vérnyomást, ezért ha valakinek alapból magasvérnyomás-betegsége van, jobb, ha inkább más gyógymódot vet be.

12. Nagy segítség apró szemekben 

A rizs magas keményítő és rosttartalma serkenti a bélműködést. Mivel gluténmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják, 

akárcsak a belőle készült rizsliszttel készült ételeket.

Azoknak is érdemes beilleszteni az étrendjükbe, akiknek krónikus gyomorfájdalmaik vannak vagy irritábilis bél szindrómával küzdenek.  

Hogy legközelebb ne forduljon elő!

A nagy lakomázás utáni panaszok jelentkezését el lehet kerülni, csupán néhány dologra kell odafigyelni. Célravezető a lassabb étkezés, a kevesebb zsíros vagy feldolgozott étel fogyasztása, az esetleges az ételintoleranciák és allergiák azonosítása, több víz fogyasztása és a rendszeres testmozgás. Ha azonban valakinek olyan gyomorfájdalmai vannak, amelyek nem múlnak el a házi gyógymódok segítségével sem, akkor keresse fel háziorvosát kivizsgálás céljából.  


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.