5 mondat, amelyet a nagyszülő sosem mondhat az unokáinak – Komoly károkat okozhatnak!

Shutterstock - Marina Tynik
család kommunikáció nagyszülő unoka kapcsolat gyerek
Lehet, hogy ezek ártatlan mondatoknak tűnnek, mégis mély nyomot hagyhatnak egy gyerek lelkében. A szakértők szerint nagyszülőként érdemes elkerülni ezeket a mondatokat, mert akaratlanul is bizonytalanságot, szégyenérzetet vagy szorongást válthat ki az unokákból.

Nagyszülőként érdemes figyelni arra, hogyan beszélünk az unokáinkkal. Nem mindig könnyű elhagyni a régi beidegződéseket, de a szakértők szerint nagyon lényeges, hogy tudatosan válasszuk meg a szavainkat, és tisztában legyünk azzal, hogy bizony ezek a mondatok hatással lehetnek arra, amit az unokáink önmagukról és a hozzánk fűződő kapcsolatukról gondolnak és éreznek. Ez az öt gyakori mondat ártalmatlannak tűnhet, mégis jobb, ha másként fogalmazol, mutatjuk, hogyan.

5 nagyszülői mondat, amivel árthatsz az unokáidnak
Nagyszülőként sosem késő elkezdeni tudatosabban hozzáállni az unokákkal való kapcsolathoz.
Forrás: Getty Images

5 mondat, amikre nagyszülőként figyelned kell

1. „Ne mondd el anyáéknak…”

Lehet, hogy csak egy plusz ünnepi süti csúszik le titokban, vagy az esti lefekvés tolódik kicsit későbbre, miközben halkan odasúgod: „Ez maradjon a mi kis titkunk.” Bár ártatlannak tűnhet, ha arra biztatod az unokádat, hogy titkoljon el valamit a szülei elől, azzal könnyen árthatsz. Ilyenkor ugyanis aláásod a szülők tekintélyét, aminek hosszú távon is lehetnek következményei. Emellett azt a mintát közvetíted a gyerek felé, hogy bizonyos helyzetekben jobb, ha nem mondja el, mi történt vele, még akkor sem, ha bajban van. Ez különösen veszélyes lehet, például akkor, ha zaklatás éri, és emiatt szégyent érez.

Ehelyett érdemes inkább azt erősítened bennük, hogy mindig fontos őszintének lenni a szüleikkel, bármiről is legyen szó.

2. „A szüleid tévednek a ...”

A szülői nevelési stílusok idővel változnak. Lehet, hogy te más elvek és szokások mentén nevelted a gyermekeidet, mint ahogyan ők most a sajátjaikat. Ezek a különbségek természetesek, de a megjegyzéseink könnyen bírálatnak tűnhetnek. Ha azt sugallod, hogy a régi módszer volt a „helyes”, az nemcsak a szülőknek, hanem az unokáknak is kellemetlen lehet. Ha valóban aggódsz valami miatt, inkább a szülőkkel beszélj róla és ne az unokákkal.

4 dolog, amit a dán szülők minden nap megtesznek gyerekeikért

3. „De megnőttél! Felszedtél egy kis súlyt?”

A gyerek testére vagy súlyára tett megjegyzéseket jobb teljesen elkerülni, ezek ugyanis komoly önértékelési zavarokat és testkép-problémákat okozhatnak.

Felnőttként a felelősségünk, hogy támogassuk a gyerekeket abban, hogy jól érezzék magukat a bőrükben. Minden olyan mondat, ami az önbizalmukat rombolja vagy bizonytalanságot kelt bennük, hosszú távon is káros lehet. A HuffPost szakértője szerint a gyerekek külsejére tett megjegyzések gyakran túl nagy hangsúlyt helyeznek a külsőre, miközben háttérbe szorítják a belső értékeket. Sokkal jobb az őszinte érdeklődés, hiszen a hobbijaik vagy élményeik iránti kíváncsiság azt üzeni, hogy valóban figyelsz rájuk, nem csak arra, amit látsz rajtuk. Így azt is megtanulják, hogy az igazi érték nem a külsejükben, hanem önmagukban rejlik.

4. „El vagy kényeztetve.”

Ha a gyerek úgy viselkedik, mintha neki járna mindent és hálátlan, valószínűleg olyan viselkedést tanult, amit láthatott, vagy amit a szülei erősítettek meg benne. Ezt nem feltétlenül ő irányítja, és fontos megértenünk, hogy a gyerekek viselkedése gyakran a szüleiktől tanult mintákra épül. Szóval nem igazságos mindenért őt hibáztatni, hiszen nem ő a felelős a családi dinamika kialakításáért. 

Ha úgy érzed, hogy az unokád viselkedése problémás, érdemes inkább a szülőkkel beszélni erről, nem pedig közvetlenül a gyerek előtt megítélni őt. 

Nagyszülőként tartsd inkább magadban a véleményed, vagy beszélj a szülőkkel, és ne terheld a gyereket feleslegesen. Az empátia és a türelem kulcsfontosságú a gyerekek fejlődése szempontjából.

5. „Jobb, ha idejössz, és adsz nekem egy ölelést vagy puszit!”

Nagyszülőként teljesen természetes vágy, hogy így kapcsolódj az unokáidhoz, különösen, amikor olyan izgatott vagy, hogy végre együtt lehettek. Ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy sok gyerek nem feltétlenül érzi magát komfortosan, ha elvárják tőle, hogy ölelést vagy puszit adjon. A felnőtteknek tiszteletben kell tartaniuk ezt. Ahelyett, hogy elvárásokat támasztanál, próbáld inkább így kifejezni: „Nagyon szeretnék adni neked egy ölelést. Rendben van?” Ha pedig azt mondják, hogy „nem”, fogadd el a válaszukat és ne próbáld nyomás alá helyezni őket. 

Így nemcsak az ő határaikat tiszteled, hanem azt is üzened, hogy mindig tiszteletben tartod a választásaikat. Sosem késő tudatosabban közelíteni a kapcsolatotokat.

Gyermeknevelési kérdésekben tiéd a döntés: ezt a 3 dolgot ne engedd meg a nagyszülőknekÍgy érthetünk szót a kamaszkorba lépett, lázadó unokávalSaját unokáját szülte meg a 60 éves magyar nagyi: „Örömmel mentem bele"

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.