Már a múlt évszázad nyolcvanas éveiben igazolták, hogy a sajt kis mennyiségben tartalmazhat morfint, a mákgubóból származó ismert anyagot. A morfint az orvostudomány tűrhetetlen fájdalom csillapítására használja, de euforizáló hatása is van, kábítószerként tartják nyilván.
Eli Hazum és munkatársai a Wellcome Research Laboratoiresnél már 1981-ben igazolták a morfin jelenlétét a sajtokban. Vizsgálódásaikból kiderült, hogy a mák alkaloidája a tehéntejben és az anyatejben is kimutatható. Ez utóbbiról a szakemberek úgy vélik, szerepe van az anya-csecsemő kötődés kialakulásában. Ezen felül a tejben található egy kazein nevű fehérje, ami kazomorfinná bomlik le, és amelynek szintén hasonló hatása van. A sajtokban a kazein feldúsul, így érthető, hogy a hatása is erősebb. Az úttörő felfedezés óta több kutatás is igazolta, hogy a sajtokban csekély mennyiségű kábító hatású anyag található.
Miért nem szabad sok sajtot enni?
Persze a legnagyobb problémát a sajtokban nem a morfin, hanem a rengeteg úgynevezett telített zsír jelenti, amelyek nagymértékben hozzájárulnak az elhízáshoz és így a szív-érrendszeri betegségek kialakulásához. Egyszóval csak mértékkel szabadna fogyasztani ebből az élelmiszerből - de ez nem is olyan könnyű.
A séfként dolgozó Isa Chandra Moskowitz nyíltan felvállalta sajtfüggőségét, amin mára már túljutott. "Érdemes néhány hónapig megvonni magunktól a sajtot és lehetőséget adni az ízlelőbimbóknak, hogy alkalmazkodjanak döntésünkhöz. Most már meg tudom különböztetni a nyers és a sütött tökmag ízét. Ha egyszer ráébredünk arra, hogy nem kell mindenhez sajtot enni, hirtelen ízlérzékelő-szupersztárnak fogjuk érezni magunkat" - mondta az egykori sajtfüggő.
Hevesi Tamás a Life Magazin adásában elárulta: igazi vegetáriánus, 20 éve nem eszik húst és nem iszik tejet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.