Malária (Afrika, Dél-Ázsia, Dél-Amerika)
A malária csak Európában számít egzotikus betegségnek, hiszen valójában a világon a legtöbb áldozatot követelő betegség. A leggyakrabban természetesen a magas páratartalmú, meleg helyeken, a trópusokon fordul elő. Neve (malaria) is erre utal: rossz levegő. Kórokozói a plazmódiumok, amelyeknek négy válfaját ismerjük. A plazmódiumok az emberben a májsejteket valamint a vörösvértesteket fertőzik meg. Emberről emberre a szúnyogok viszik át.
Tünetei:
Fontos tudni, hogy a kórokozótól függően a betegség a szúnyogcsípést követően 6-40 nappal is kezdődhet. Vagyis több mint egy hónap is eltelhet a fertőzés beszerzését követően. A betegség hevesen, nagyon magas lázzal indít (akár 40-41 fokos is lehet), amely mellett iszonyatos hidegrázás és izomfájdalmak is jelentkeznek. A lázas rohamok 48-72 óránként ismétlődhetnek (ezért is nevezték váltóláznak). A máj és lép megnagyobbodik, miközben kóros vérszegénység lép fel. Ha a betegséget nem kezelik, életveszélyes agy- és vesekárosodást szenvedhet el a beteg.
Megelőzés: akárcsak hazánkban szúnyogmarás ellen, a bőrfelületet takaró ruházat viselése, valamint a kórokozó szaporodását gátló szerek szedése. Ezt utazás előtt személyre szabhatja orvosunk. A malária ellen nincs védőoltás.
Sárgaláz (Dél-Amerika, Afrika)
A sárgaláznak két típusát ismerjük:
1. Dzsungel sárgaláz (a trópusokon élő majmok között terjed, de a szúnyogok át tudják vinni az emberekre is)
2. Városi sárgaláz: szintén szúnyogok terjesztik (de egy másik fajta) a sűrűn lakott településeken
Tünetei:
Bár a betegség a legtöbb esetben enyhe lefolyású, ha a súlyosabb formája köszönt be, akkor az gyakran végződik halállal. Lappangási ideje szúnyogcsípés után 3-6 nap. Láz, fejfájás, hasi fájdalmak és véres hányás lép fel. Az átmenetei javulást követően viszont testszerte vérzések jelentkeznek, ezt követően vese- és májelégtelenség állhat be. A sárgaság a májelégtelenség miatt fellépő sárga színről kapta a nevét.
Megelőzés: a sárgaság ellen már van védőoltás, a sárgalázzal érintett területek látogatása előtt kötelező a védőoltás.
Vérzéses dengue-láz (Dél-Ázsia, Afrika, Közép- és Dél-Amerika)
A szúnyogok a felelősek a vérzéses dengue-lázért is, amely kezelés nélkül akár tíz százalékos halálozási arányt is mutathat. A valódi kórokozó azonban egy vírus, amelyet a szúnyogok visznek emberről emberre - ám ezek a vérszívók speciális időszakban marnak: fényes nappal.
Két formája létezik:
Klasszikus dengue-láz (világszerte bármely trópusi területen)
Vérzéses dengue-láz (Ázsia déli részén)
Mindkét láz azonos tünetekkel jelentkezik:
Általános gyengeség, magas láz, émelygés, hányinger, éles izomfájdalmak, majd a nyirokmirigyek megnagyobbodnak és bőrkiütések jelennek meg. Amíg a klasszikus láznál a tünetek egy hét, maximum tíz nap alatt elmúlnak, és ritkán válnak súlyossá, a vérzéses dengue-láz során az előbb felsorolt tüneteket követően a beteg állapota romlani kezd, majd véres hányás, véres széklet, valamint bőrvérzés lép fel. Ha a beteg nem kap kezelést, akár bele is halhat a fertőzésbe.
Megelőzés: csak tüneti kezelés létezik, nincs gyógyszer, se védőoltás ellene, és fontos tudni, hogy a betegség hatására a szervezet ellenanyagot termel, amely egy következő fertőzés esetén nemhogy javítana a helyzeten, inkább súlyosbítja annak lefolyását.
Tífusz (Afrika, Dél-Ázsia, Dél-Amerika)
A tífusz lappangási ideje általában két hét, de egyes esetekben akár 5-6 hét is eltelhet a fertőzés és a tünetek jelentkezése között, így gyakran az utazó nem is gyanakszik erre a súlyos betegségre, hiszen már rég visszatért a rendes kerékvágásba az élete, amikor felüti a fejét a betegség. Kórokozói a salmonella typhi (hastífusz) illetve a salmonella paratyphi (paratífusz).
A kórokozók a vékonybél speciális sejtjein keresztül bejutnak a bélfalba, ahol a nagy falósejteket támadják meg. Súlyosan megfertőzik azokat, de nem pusztítják el (olyan ez, mint a lasszózás, csak befogják őket, hogy segítségükkel gyorsabban tudjanak haladni a szervezetben). Így a makrofágok szállítják aztán tovább a baktériumokat a szervezet többi szövetéhez: a májhoz, a léphez, a veséhez és csontvelőhöz.
Tünetei:
A hosszú lappangási időt követően fejfájással, fokozatosan emelkedő lázzal, valamint a máj és lép megnagyobbodásával jelentkezik a fertőzés.
Bár a fertőzés elsősorban a bélrendszert érinti, nem jellemző tünet a hasmenés. Cserébe a láz az egekig szökik, a beteg tudata elhomályosul, akár az eszméletét is elveszítheti, gyakori a félrebeszélés és a hagymázas álomképek. A bőrön vöröses-rózsaszínes elváltozások jöhetnek létre, és a baktériumok, ha elszaporodnak a bélrendszerben, akár a belek átfúródását is okozhatják.
Megelőzés: szerencsére a tífusz ellen már létezik védőoltás, a már fennálló betegséget pedig penicillin-származékokkal lehet hatékonyan kezelni.
Kolera (Dél-Ázsia)
A kolera rendkívül alattomos és nagyon rövid idő alatt akár halált is okozó megbetegedés, amely ellen még ma sincs védőoltás. Kórokozója a vibrio cholera nevű baktérium, amelyet nemcsak az emberek, de akár a vízi élőlények, a kagylók is hordozhatják. A fertőzés terjedésében jelentős szerepe van annak a ténynek, hogy a baktérium nem mindenkit betegít meg, de a baktériumhordozók - annak ellenére, hogy ők maguk tünetmentesek - bárkit megfertőzhetnek. Az ember a baktériumot szennyezett vízzel vagy élelmiszerrel veheti magához.
Tünetei:
Nagyon heves lefolyású betegségről van szó, amely során a fertőzést követő néhány órán belül hasmenés következik be. Ez nagy mennyiségű, vizes székletürítés, amelyet több is követ egymás után. A vízveszteség olyan nagy, hogy pár óra alatt a szervezet képes kiszáradni, amely eszméletvesztéssel, halállal is járhat.
Megelőzés: a legfontosabb a folyadék, valamint a só és cukor pótlása. Az utazóknak előre összeállított (sót, szőlőcukrot, ásványi anyagokat tartalmazó) csomagokat készítenek. De nagyon fontos a baktérium elpusztítása is, amely antibiotikumos kúrával történik.
Ajánlott oldal:
Védőoltások:
Trópusi és Utazási Betegségek Intézete:
Cím: 1094 Budapest, Viola u. 13-15.
+36 1/218-0679
+36 1/218-0679
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.