Sokan elképzelhetetlennek tartják, hogy "segélycsomag" nélkül vágjanak neki a ritmustól lüktető éjszakának, pedig a beszámolók alapján úgy tűnik, a belevaló bulihangulathoz nem kell feltétlenül nyakalni a vodkát, és a nagyi altatója is a helyén maradhat. Ám olyan fiatalok is akadnak, akiknek már a sok is kevés. Akik extrém módszerekkel szeretnék minél előbb elérni az önkívületet.
Csak alkohol! Az nem gáz, ugye?
Aligha van olyan fiatal, aki a nagy, hangszórókból áradó zenétől már amúgy is felajzott állapotában nemet mondana társai kínálására, és lazán kilépne a körből, amikor a vodkásüveg szájról szájra jár. Az ugyanis nemcsak a "piálásról" szól, hanem egyféle, a csoport kohézióját erősítő szertartás, amelyből azt hiszik, nem szerencsés kimaradni. A mértéket pedig a legtöbb esetben a csoport leghangsúlyosabb tagja szabja meg. Vagyis a legtöbb esetben nincs határ.
És aligha van olyan rendezvény vagy nagyszabású buli, ahonnan a mentők ne vinnék tucatszám detoxikálóba az alkoholtól eszméletüket vesztett fiatalokat. Kevesen hiszik el, hogy az alkoholmérgezés nagyon súlyos rombolást végezhet a szervezetben, olykor az eszét és a mértéket elveszítő fiatal életébe is kerülhet. És ez még "csak" alkohol.
Az, hogy ki mikor üti ki magát, az alkohol mennyiségén kívül még nagyon sok mindentől függhet: a nemétől, a súlyától, hogy mennyi táplálék van a gyomrában, milyen gyorsan fogyasztotta el az alkoholt, ám emellett a genetika is szerepet játszik. Nagyon fontos azonban, hogy meg tudjuk különböztetni az alkoholmérgezést a kicsit "túlitta magát" jelenségtől, hiszen míg az utóbbin a társak tudnak segíteni, az alkoholmérgezés minden esetben orvosi segítséget igényel.
Az alkoholmérgezés tünetei:
- a vérnyomás leesik, a pulzus alig tapintható
- a légzés gyenge
- hányás, folyamatos hányinger
- a pupilla kezdetben szűk réssé válik, de aztán ijesztően nagyra tágul
- nem ritka a bevizelés, vagy éppen maga alá is székelhet a beteg
- a beteg elveszíti az öntudatát
- hypotermia léphet fel, vagyis a beteg bőre sápadt lesz, vagy kékes színűvé válik, miközben a bőr tapintása jéghideg
A tünetek észlelése esetén azonnal mentőt kell hívni! Miért? Mert nem tudhatjuk, hogy milyen mértékű a beteg szervezetébe került alkohol.
Amíg ugyanis 0,5-1,5 ezreléknél még csak ittasságról, addig 1,5-2,5 ezreléknél már alkoholmérgezésről van szó. Ha a szám tovább emelkedik, 2,5-3,5 ezreléknél, a beteg aluszékony és fokozatosan elveszíti a kapcsolatot a külvilággal, ennél magasabb alkoholszintnél egyszerűen kómába esik. Ilyenkor a légzés lelassul, az agyban pedig súlyos oxigénhiány léphet fel, a szervezet működése egyszerűen leáll. Vagyis ha a beteg nem kap segítséget, akár az életével is fizethet egy bulizós éjszakáért.
Spéci koktélok nélkül nem megy?
De milyen italok és italozási szokások menők ma a fiatalok között? Körbekérdeztünk néhány társaságot.
Anna, 17 éves, tanuló
Levente, 22 éves, tanuló
Akadnak helyi, egy-egy baráti társaságra jellemző koktélok is, amelyeknek összetételét, arányait a helyi ízlés szabja meg:
Virág, 16 éves
Az "ártalmatlanabb" alkoholfogyasztási szokások mellett azonban feltűnt néhány nagyon veszélyes és sokkoló módszer is, a gyors és bombabiztos hatás érdekében: ilyen lehet az alkohol (általában a vodka) nem a szájon, hanem egyéb módon a szervezetbe juttatása:
Lóránt, 26 éves
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.