A hírek szerint Angliában robbant ki a brit egészségügy talán legsúlyosabb botránya, amelynek alapja, hogy egy londoni sebész, Ian Peterson, aki az évek során több magánklinikán is dolgozott, minimum 450 hölgynél állított fel - szándékosan - téves diagnózist, hogy azután eltávolíthassa részlegesen vagy teljes egészében az érintett nők kebleit.
A közel félszáz megcsonkított nő egészséges volt, egy percig sem kellett valójában szembenézniük a halálos kórral, orvosuk azonban mégis elhitette velük, hogy betegek. Hónapokig, évekig félelemben tartotta őket, ami már műtéti beavatkozás nélkül is minősíthetetlen tett volt, a beavatkozások pedig nyilvánvalóan összetörték az addig egészséges nők életét. Próbára tették párkapcsolatukat, esetleg lehetetlenné tették jó működő párkapcsolat kialakítását, befolyásolták szexuális életüket, munkájukat egyaránt. Ráadásul az érintett nők közül sokan a műtét után vállaltak utódot és az orvos a brutális beavatkozással a legtermészetesebb adománytól is megfosztotta őket, attól a jogtól, hogy szoptathassák gyermekeiket.
Ha elveszíti a mellét egy nő...
Zsuzsa, 44 éves gyógypedagógus, most már gyógyultnak mondja magát, hiszen több mint öt éve teljesen tünetmentes. Gyógyulásának azonban nagy ára volt: egyik mellét teljesen fel kellett áldoznia azért, hogy élhessen.Ám nem csak az "egészséges" nők életét döntötte romba a lelkiismeretlen orvos, hiszen közel ugyanennyi nő érintett még a történetben. Olyan nők, akik valóban melldaganattal küzdöttek, ám náluk a sebész hanyagul végezte el a beavatkozást, egészséges szöveteket távolított el, míg rákos sejteket tartalmazó szöveteket meghagyott. Azt, hogy az orvos valamilyen bizarr vágy mentén hajtotta végre a gyászos végű műtéteket, vagy milyen egyéb ép ésszel fel nem fogható motivációja volt, nem tudhatjuk. Ő maga nem nyilatkozik, így kérdés, hogy fény derül-e valaha az igazságra.
Velünk is bármikor megtörténhet?
Egy népszerű sebészeti magánklinika vezető főorvosa szerint hazánkban kizárt, hogy hasonló bűntény előforduljon, hiszen a magyarországi gyakorlat ezt egyszerűen lehetetlenné teszi: "Melleltávolítást csak olyan sebészeti magánklinikán lehet elvégezni, amely emlőcentrumként működik. Feltétele egy olyan team felállítása, amely egy onkológusból, egy radiológusból, egy patológusból és egy sebészből áll. A team egymással szorosan együttműködve állítja fel a diagnózist és közösen, egymás munkájára, eredményeire rálátva, együtt döntenek a szükséges kezelésről vagy beavatkozásról. Felmerülő gyanú esetén a szövettani vizsgálat mellett kötelező az ultrahangos, valamint a legszélesebb körű laborvizsgálatok elvégzése is, és ezek együttes eredménye alapján állapíthatja csak meg a team a daganat létezését, mértékét, és azt, hogy a rákos sejtek mely szöveteket mekkora mértékben érinti.
Daganatos betegség esetén nagyon fontos szempont a mell lehető legnagyobb részének megtartása. A sebész csak olyan szöveteket távolít el, amelyek sebészeti érintése valóban indokolt. Bár nem ismerem az angliai protokollt és az ügy részleteit sem, képtelen vagyok elképzelni a folyamatot, amely során egy sebész ennyi éven át képes volt 'átvinni' a saját diagnózisát a kollégáin. Ez nálunk egyszerűen nem működne, hiszen az első 'gyanús' eset fennakadna a kollégák szakmai hozzáértésén, pácienscentrikus, felelősségteljes figyelmén."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.