De mi is az a könny?
A könnyeket szemünk járulékos szervei, a könnymirigyek termelik. A könnyek túlnyomó része víz, de ionokat, oxigént, tápanyagokat, antibakteriális anyagokat és fontos fehérjéket is tartalmaznak. Elsődleges funkciójuk a rendkívül vékony, sebezhető és kiszáradásra hajlamos szaruhártya megóvása. A könnycseppeket a pislogáskor a szemhéj keni szét a szem felületén. További feladata a könnyeknek a szem megóvása a fertőzésektől, valamint az apróbb „idegen tárgyak” eltávolítása - például a por vagy éppen egy muslinca kimosása.
A sírás - sós vízű stresszcsatorna
A sírás egyértelműen stresszoldó hatású, és mivel a könnytermelődés - és maga a sírás bonyolult folyamata - endorfint termel, a sírás megkönnyebbülést hoz, akár lelki, akár fizikai fájdalomról van szó. Ahogy egy ujjbecsípődésnél is azonnal könnybe lábad a szemünk, úgy egy veszteség is könnyebben viselhető el, ha közben könnyek mossák az arcunkat.
A szervezetünk és lelkünk rendkívül bonyolult pszichés hatásainak köszönhetően azonban nemcsak fájdalom esetén sírhatjuk el magunkat, hanem akkor is, ha valami nagy öröm ér bennünket: meghatódunk vagy elérünk valami régóta áhított célt. A nő és a férfi pszichés reakciói között ugyanakkor hatalmas különbség fogalmazható meg. Ennek egy része társadalmilag kódolt, a férfiak „erősebbek” vagy annak kell mutatkozniuk és nem bőghetnek csak úgy kedvükre minden csip-csup ügy miatt, hiszen „nevetségessé” válhatnak. A férfikönnyek egy bizonyos „érzelmi” szint fölött fogadhatók csak el, és bár a nők egy része szívesen barátkozik a férfikönnyekkel (naná, főleg, ha miatta hullajtja azt a pasi), azok a férfiak, akiknél könnyen eltörik a mécses, már nem annyira népszerűek a gyengébb nem körében (sem), a férfitársakról nem is beszélve.
A könnyekhez azonban a férfiaknak is joguk van. De miért is sírnak (vagy sírhatnak) az erősebb nem képviselői?
1. Amikor első (második, sokadik) gyermekük megszületik. Bizony, az első számú ok a könnyhullatásra az utód világra jövetele.
2. Ha a férfi szülei (különösen az édesapja) büszke tekintetét érzi magán.
3. Óriási veszteség esetén, amikor elveszíti azt, aki hozzá tartozik.
4. Amikor félelmek lepik el, mert nagy veszélyben érzi szeretteit, például kiderül, hogy a párja vagy a gyermeke súlyos beteg.
5. Amikor elárulja valaki (ez lehet a barátja is, nem feltétlenül a kedvese).
6. Amikor ő árul el mást vagy másokat, és erről színt kell vallania.
7. Sportban - ha hihetetlen sikert ér el.
8. Sportban - ha hatalmas kudarc éri, ha messze alulteljesít egy olyan területen, ahol győzhetett volna.
9. Amikor megérzi, mit jelent a valódi hazaszeretet - amikor katarzisként éli meg az otthon fogalmát.
10. Amikor más az ok (például elhagyja a szerelme, megalázó szituációba kerül, kirúgják az állásából, vagy legyőzik), ám akkor nagy valószínűséggel letagadja a könnyeket.
Nőket kérdeztünk arról, látták e valaha - és ha igen, mikor, milyen szituációban - sírni párjukat.
Ági, 38 éves, tanítónő
Eszter, 35 éves, adminisztrátor
Orsi, 48 éves, képzőművész
Virág, 30 éves, kereskedő
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.