Az Open University több mint ötezer, vegyes korcsoportba tartozó párt vizsgált, akikkel kérdőíveket töltettek ki és interjúkat készítettek. Ahogy az már csak az ilyen felmérések esetében lenni szokott, a résztvevők társadalmi státusza és a szexuális beállítottságuk is eltérő volt.
A vizsgálat végül igencsak megdöbbentő eredménnyel zárult. Amikor ugyanis a résztvevőket a kapcsolatuk milyenségének és minőségének az értékelésére kérték, a gyermektelen férfiak és nők átlagosan magasabb pontszámot adtak maguknak, mint a már szülővé vált válaszadók. Tehát a gyermektelen házasok boldogabbak, elégedettebbek voltak a párkapcsolataikkal, mert úgy érezték, társuk jobban értékeli őket. Mindemellett arra is fény derült, hogy a gyermektelenek lényegesen többet tesznek a viszonyuk ápolásáért, gyakrabban beszélgetnek, és több időt szánnak egymásra.
További érdekességek:
Amikor épp nem a párkapcsolati és házassági elégedettséggel kapcsolatban kérdezték a párosokat, hanem az élettel való általános megelégedettségen volt a hangsúly, akkor máris az anyák bizonyultak a legboldogabbnak, míg a gyermektelen nők voltak a legkevésbé boldogok.Amilyen egyszerűnek is tűnik ez a kutatás, és bármennyire is logikusnak hatnak az eredményei, annyira sok kérdést vetett fel bennünk. Például azt, hogy honnan is tudhatnák a gyermektelenek, mennyire boldog az, aki a karjában tarthatja a gyermekét? És hogy hasonlítható össze egy agglegény boldogságszintje egy nagycsaládos apukáéval? A megfejtéshez Deáki Tímea párterapeuta szakértőnket hívtuk segítségül.
"Fontos felvetés, hogy azok a párok, akiknek nincs gyermeke, honnan is tudnák, hogy boldogabbak-e vagy sem attól, hogy ők még nem szülők. Hiába veszik körül ezeket az embereket gyerekkel rendelkező családok, attól még nem tudnak a gyermeknevelésről, annak örömeiről és bánatairól valós képet alkotni, méghozzá azért nem, mert a hosszabb-rövidebb találkozások alkalmával csak egy nagyon szűk részre lesz rálátásuk"
"Az ösztönöknek óriási szerepe van ebben az egész rendszerben. Egy hosszabb repülőút során megfigyelhető, hogy mennyire jól viselik a szülők gyermekük sírását, még aludni is tudnak mellettük, nem úgy az idegenek. És ez a velük együtt utazó olyan emberekre is igaz, akiknek egyébként van gyerekük, csak épp nincs velük."
Szóval a gyermektelen párok boldogsága leginkább a kiszámíthatóságról, a nyugalomról, és arról szól, hogy még valóban ők irányítják a napi történéseiket, és nem egy kisgyerek. Mivel azonban nem tudják, csak sejtik, elképzelik a másik oldal kényelmetlenségeit, leginkább a meglévő életüket határozzák meg alap boldogságnak.
Abban, hogy miként lehetséges, hogy a gyermektelen férfiak csak egy hajszálnyival boldogtalanabbnak az apáknál, szakértőnk szerint azt kell látni, hogy közel azonos mértékben boldogok. Ennek a magyarázata pedig nagyon egyszerű. A férfi egészen addig nem tudja, hogy mit hagyott ki azzal, hogy még nem vállalt gyermeket, amíg az be nem következik.
Vajon miért mondja a legtöbb férfi, aki húzta a családalapítást, hogy ha tudtam volna, hogy milyen klassz dolog apának lenni, már rég beadtam volna a derekam?
"Véleményem szerint a gyermektelenek annyiban boldogabbak, hogy még nem tudják, milyen a másik oldal. Vagyis igazából ők nem boldogabbak, csak függetlenek, ami nyilvánvalóan szabadság, így boldogságérzettel társul. A megfelelő kérdés, amire a kutatásnak választ kellett volna adnia, itt inkább az lenne, hogy a már gyermekkel bíró szülők mikor voltak boldogabbak. Bár ezt nem biztos, hogy meg lehet válaszolni."
Emberek vagyunk, bárhol is élünk a világban. Igaz ugyan, hogy ez az egész gyerek, nem gyerek kérdés csak a fejlett társadalomban éleződött ki ennyire.
Hazai vizeken:
"Magyarországon is olyan emberek élnek, akikre hasonló mértékben hat a nyugati kultúra és a mindenhonnan érkező befolyás. A fiatal párok szeretnék kiélvezni a szabad éveiket, de ez korábban sem volt nagyon másként" - állítja Deáki Tímea.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.