Fantasztikus szemműtét - a lézeres látásjavító műtét

Forrás: Thinkstock -
betegség kancsal egészség szembetegségek szürkehályog zöldhályog rövidlátás szem
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az egyik leggyakrabban végzett szemészeti műtét során néhány perc alatt visszakaphatjuk rég elveszett éleslátásunkat. Na de hogy is zajlik egy ilyen beavatkozás – ennek jártunk utána dr. Árvay Anita szemész főorvos szakértőnk segítségével. 

A látásjavító műtétek története

A látásjavító lézeres szemműtét majd' húszéves múlttal rendelkezik, ez idő alatt pedig több mint tízmillió ilyen beavatkozást végeztek. Már a 19. században is próbálkoztak szemorvosok ilyen fajta látásjavítással, természetesen még lézer nélkül, sebészeti eljárásokkal. A japán Sato az 1930-as években a szaruhártyán ejtett bemetszésekkel igyekezett megváltoztatni annak domborúságát, hogy így javítsa a páciens látását. Ezt az eljárást Fjodorov fejlesztette tovább, ahol már a szaruhártya belső felszínét képesek voltak megvédeni a műtét közbeni sérüléstől. Ekkoriban azonban még sok szövődménnyel és fájdalommal jártak ezek a beavatkozások, és nem is voltak túl gyakoriak. A lézer használata emelte új magasságokba a látásjavító műtéteket, ennek jelentőségét Srinivasan ismerte fel, a módszert pedig Steven Trokel hozta kapcsolatba a szemészettel. Az első, a szaruhártya felszínén történő lézeres szemműtétet 1987-ben végezték el egy vak emberen, egy évvel később Amerikában már látó szemmel is megtették ugyanezt. A lézeres szemműtétek azóta természetesen még tovább fejlődtek, különféle technikákat fejlesztettek ki, melyek tovább csökkentik a szaruhártya sérülését, és még biztonságosabbá tették ezeket az eljárásokat.

Forrás: Thinkstock

Pontosan miről is szól a beavatkozás?

Az emberi szem szaruhártyáján, mely a szem elülső felén található, a fénysugarak látás közben áthaladnak, és ha pontosan a látóhártyára vetülnek, akkor éles képet látunk. Ha ez a kép életlen, akkor a fénysugarakat szemüveg vagy kontaktlencse segítségével kell a megfelelő helyre vetíteni ahhoz, hogy az illető élesen láthasson akár közelre, akár távolra. A lézeres műtét során pontosan arról van szó, hogy a szaruhártya fénytörési hibáját változtatják meg, hogy így ne legyen később szükség a fénysugarak mesterséges, külső irányítására. A lézeres eljárás során nagyon apró beavatkozásokkal is szépen és precízen változtatnak a fénytörésen, így mind a rövid-, mind a távollátás megszüntethető: -12 és +5 dioptriaértékek között végezhető el a műtét.

Mi történik a műtét előtt?

Mielőtt ilyen beavatkozást végeztetnénk, az orvosok alaposan felmérik szemünk esetleges betegségeit és aktuális állapotát. A 18 év alatti személyeken, vagy azoknál, akiknél épp romlik a látás, nem ajánlott elvégezni a beavatkozást, s persze ugyanez igaz azokra is, akik extrém vékony szaruhártyával, vagy például zöld- vagy szürkehályoggal küzdenek – emellett a pacemaker, a 65 év feletti életkor vagy az inzulinnal kezelt cukorbetegség is kizáró ok lehet. Ha mindent rendben találtak, akkor a műtőorvos leül a pácienssel és elmondja, hogy mi fog majd történni a műtőben. Aztán érzéstelenítő szemcseppeket kap a páciens, így a műtét teljesen fájdalommentes lesz. Persze így is speciális eljárásokat kell betartani műtét előtt, de mindenről pontosan tájékoztatnak még időben.

Forrás: Thinkstock

Az eljárás biztonságosságáról és a fájdalomról mesél dr. Árvay Anita szemész főorvos

„Ma már a látásjavító lézerkezelés rutinműtétnek számít. Pár perces beavatkozás, és utána haza lehet menni. A műtét teljesen fájdalommentes, mert a műtét előtt érzéstelenítő szemcseppeket kap a páciens, így nem érez semmit, illetve a műtét előtt adott feszültségoldó tabletta segít ellazítani a szem körüli izmokat. Az egylézeres PRK kezelés során az excimer lézer a szaruhártya felszínét kezeli (eltünteti a fénytörési hibát okozó egyenetlenségeket), és mivel a szaruhártya felszínén idegvégződések vannak, így a műtétet követő 3 nap nem teljesen fájdalommentes. 5-7 nap pihenés szükséges és 6 hónap szemcseppezés, illetve szabad ég alatt napsütésben 100% UV szűrős napszemüveget kell viselni 6 hónapig. A kétlézeres FEMTO kezelés során először a femtolézer egy védőlebenyt alakít ki a szaruhártya felső rétegén (maximum a szaruhártya vastagságának felső 15%-át érintve, vagyis a szaruhártya vastagságának 85%-a érintetlen marad), majd az excimer lézer a lebeny alatt kezeli a szaruhártyát egy olyan rétegen, ahol már nincsenek idegvégződések. Így a kezelés után semmilyen fájdalom nincs, akár másnap lehet dolgozni. 3 hétig kell csak szemcseppeket használni, és 2 hónapig szabad ég alatt napsütésben 100% UV szűrős napszemüveget viselni. Lényegesen kényelmesebb eljárás, viszont mivel két lézert igényel, így drágább.”

Teendők a műtét után

„FEMTO kezelés után 1-2 nappal már lehet dolgozni. PRK kezelés után 1 hét szabadság javasolt. Csak a PRK után lehet az első 3 napban olyan érzés a szemben, mintha por került volna bele (szúró érzés), vagy hagymát pucolna (csípő érzés). Így szoktak beszámolni a páciensek az első 3 napról. Kapnak fájdalomcsillapítót, szemcseppeket, és sok alvás javasolt. Azonban egyénileg eltérők a reakciók. Van, aki alig érez valamit, más pedig panaszkodik. Azonban eddig mindenki kivétel nélkül azt jelezte, hogy az a 3 nap megérte az elért látáseredményért, a szemüvegek nélküli, szabad szemes éleslátás élményéért. Ettől eltekintve a páciensek ugyanúgy élhetnek, mint a műtét előtt. Nem kell napszemüvegért kapkodniuk, sem változtatni az életmódjukon. Csak a műtét utáni gyógyulási szakasz végéig kell ügyelni az UV védelemre. FEMTO után 2 hónap, PRK után 6 hónap. Ennyi idő kell, hogy kialakuljon a végleges látásélesség, lezáruljon a gyógyulási folyamat. Utána már az UV-fénynek nem lesz hatása az elért látáseredményre."

Forrás: Thinkstock

Csak ritkán romlik vissza a szem

„A látáseredmény életre szóló, ha minden kontrollvizsgálaton megjelenik a páciens, és orvosainknak lehetősége van végigkövetni a látásélesség egyéni alakulását, és személyre szabottan meghatározni a szemcseppek adagolását, akkor a legtöbb esetben 100%-nál is jobb látásélességet lehet elérni. Fontos betartani az orvosi előírásokat a gyógyulási szakaszban. Ha azonban a javítósejtek mégis agresszívebben reagálnak az átlagnál, és visszaalakítanak az eltüntetett 8 dioptriából 1-2 dioptriát, akkor érvényes az orvosi garancia, ingyenes lézeres korrekciót kaphat a páciens. Ez olyan ritkán fordul elő, hogy hiába egyéni reakció eredménye, az orvosi garancia érvényesíthető. A javítósejtek azonban még sosem nyertek háborút, csak elvétve egy-egy csatát.”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.