Háton, nyakon, fülön, vállon, mellen? Ezt jelzik a pattanások, szerte a testeden

Forrás: Thinkstock -
betegség máj Benke Rita tüdő táplálkozás szakértő pattanás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Bosszantóak és egyben ijesztőek is azok a pattanások, amelyek az arcunkon kívül alakulnak ki. A karunkon, a hátunkon, a fülcimpánkban érezzük, és általában fogalmunk sincs, mire véljük őket. Ebben szeretnénk most segíteni.

Korábbi cikkünkben egyik olvasónk jelezte, hogy a nyakán, a vállain, a hátán, de sokszor még a mellei között is kialakulnak pattanások. "Volt már a nemi szervem környékén is, és a számban is. Utóbbi tényleg olyan volt, mint egy pattanás, csak az arcom belső oldalán" – írta akkor a 25 éves Regina, aki komolyan aggódott emiatt, és tudni szerette volna, mi lehet a baj vele.

Akkor utánajártunk a témának, és megtudtuk, hogy a faggyúmirigyek nagy számban fordulnak elő a fejbőrön, arcbőrön, hajlatokban, mellkason és a hát területén. A faggyúképződés gyermekkorban csekély, pubertás korra az androgén hormonok hatására erősebb lesz. Seborrhoeának hívjuk azt az állapotot, amikor a faggyútermelés erősebb. Kialakulásának oka ismeretlen, de általában családi hajlam miatt alakul ki.

Forrás: Thinkstock

Harcolsz a pattanások ellen? Íme 12 szuper tipp:

A pattanásos bőr nemcsak a tinik életét keseríti meg, de rengeteg felnőtt mindennapjait is pokollá teszi. Sajnos többnyire nem használnak azok a csodaszerek, amik elvileg azonnal eltüntetik a kellemetlen bőrhibákat. A pattanásos bőr kezelését már korábban meg kell kezdeni – megmutatjuk, hogyan!

A kiegyensúlyozott faggyúkiválasztást felboríthatják bizonyos hormonális változások, betegségek, de az életkor, a helytelen táplálkozás és a stressz mint civilizációs betegség is jelentős hatással bír.

A faggyúmirigyek működését részben a vegetatív idegrendszer, részben hormonok szabályozzák. A hormonok közül a hím nemi hormonoknak (androgén hormonok) van faggyúelválasztást serkentő hatásuk.

A férfiaknál gyakoribb a seborrhoea, mint a hasonló korú nőknél, mivel az ösztrogének gátló hatást gyakorolnak a faggyúmirigyek működésére. Androgén hormonok a női szervezetben is termelődnek, ha arányuk a női hormonokhoz képest megnő, nőknél is okozhatnak komoly klinikai tüneteket.

!

Kutatók felfedezték, néhány ember miért hajlamosabb pattanásokra, mint mások: az okok a bőrön élő baktériumokban keresendő. A baktériumoknak van jó és rossz fajtájuk is, a rosszak okozzák a pattanásokat, a jók pedig védik a bőrt. Ha túl sok rossz baktérium található a bőrön, akkor alakulnak ki a bőrhibák. Azt még vizsgálják, miért van egyes emberek bőrén több jó vagy rossz baktérium, mint másokén. Befolyásoló tényező a genetika és az immunrendszer erőssége is.

Amennyiben gyulladt, mély aknés tünetek jelentkeznek, fontos a kivizsgálás, komoly betegség is húzódhat a háttérben. Lehet az oka akár nőgyógyászati probléma is. Amennyiben a hajlatokban is jelentkeznek mély, nem gyógyuló, fájdalmas csomók, gyakori, hogy az akne betegég legsúlyosabb formája igazolódik, az úgynevezett acne inversa. Ekkor belső kezelés válik szükségessé, fontos hamar bőrgyógyász szakorvost felkeresni, hogy elkerüljük az életre szóló hegek kialakulását.

Forrás: Thinkstock

Benke Rita természetgyógyász véleménye:

Hogy ne csak bőrgyógyászati szempontból vizsgáljuk meg a problémát, megkérdeztük Benke Ritát is, mit gondol ezekről a testen megjelenő elváltozásokról. A szakértő elmondta, hogy a bőrön megjelenő pattanások mindig két másik nagy és nagyon fontos szervünk, szervrendszerünk egészségi állapotáról adnak információt.

"A bőr, a vastagbél és tüdő egy szedercsíra-lemezből származik, és így bármelyik veszti el az egyensúlyát, vagy betegszik meg, akkor mindig vizsgálnunk kell a másik kettő állapotát. Jelen esetben a tüdőt. Olykor még nem alakult ki betegség, de jelez a szervezet, hogy keveset vagyunk jó, oxigénben dús, tiszta levegőn. Illetve az emésztésre kell figyelmet fordítani, a táplálkozást kell megreformálni" – véli a szakértő.

"A pattanásokat nem tanácsos otthon piszkálgatni, nyomorgatni, mindig – bárhol is legyenek – kozmetikus szakemberhez, bőrgyógyászhoz kell elmenni a diagnózisért. Nagyon gyakori, hogy a bőr elváltozásainak hátterében a máj túlterheltsége áll (nemcsak az alkohol, de a nagy mennyiségű, gyorsan oldódó szénhidrát, a rossz levegő stb. is okozhatja) ennek egy orvos egy laborvizsgálattal vagy egy természetgyógyász a maga eszközeivel utána tud járni.

"A fül azért kiemelt ebben az esetben, mert az egyik teljes mikroterület (ahol minden szerv és szervrendszer, testrész képviselteti magát) a talpak, a kezek és az írisz mellett. Ebben az esetben további iránymutatás, hogy a fül melyik pontján van az elváltozás. Megelőzhető a pattanások kialakulása, amint fent is látjuk, egészséges életmóddal, melyben a táplálkozás, a mozgás, a stressz levezetése, a szeretetteljes emberi kapcsolatok, a jó, pihentető alvás egyaránt fontos szerephez jut" – állítja Benke Rita.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.