Azt persze tudjuk, hogy a várandós nők hízása természetes. Az orvos, illetve a védőnő rendszeresen ellenőrzi a kismamák súlygyarapodását, aminek megvan az elfogadható mértéke:
átlagosan 11-14 kg a terhesség alatti hízás.
Nem mindegy azonban, hogy a terhesség előtt mit mutatott a mérleg, azaz hány kilogrammos volt a kismama a teherbeesés előtt. Ha túl kövér a nő a teherbe eséskor, az számos terhesség alatti problémát vetíthet előre.
!
Korábbi cikkünkből kiderül, hogy a túlsúlyos anyák gyermekeinél nagyobb a különböző fejlődési rendellenességek, így a nyitott gerinc, a szív- és agyfejlődési rendellenességek vagy a szájpadhasadék kialakulásának az esélye.A magas vérnyomás és a cukorbetegség sok problémát okozhat még gyermekvállalás előtt is, nemhogy közben. A túlsúly pedig mindkettőre hajlamosít, és sajnos előfordul, hogy a terhesség során fellépő gondok a babára is rossz hatással vannak.
Sok túlsúlyos kismama, aki nem változtat az életmódján, sokszor extrém módon meghízik a babavárás alatt. Ráadásul az elhízott emberek immunrendszere rosszabbul működik, emiatt például a húgyúti fertőzésekre is fogékonyabbak a terhesség alatt, és a felhalmozódott hasi zsírszövet miatt az ultrahang is nehezebben diagnosztizálható képeket mutat.
A terhességi diabétesz is komoly veszélyt jelent.
A terhességi cukorbetegség pedig nem csak a kismamára nézve jelent gondot, hiszen olyankor a baba is alkalmazkodik az anya magas vércukorszintjéhez, és több inzulint termel. Emiatt viszont hatalmasra nőhet, elhízott anyukáknál nem ritka a négy-öt kilós baba sem. A magas vércukorszint a méhlepény ereit is károsítja, így a magzat sokszor nem kap elég oxigént.
!
A terhesség alatti diétázás viszont ugyanúgy veszélyeket rejt magában, mint a túlsúly. Babát tervező nőknél célszerűbb még a fogantatás előtt rendezni a testsúlyt, de ha már várandósak, akkor is van megoldás. Mindenféle csodadiétákba és csodagyógyszerek szedésébe kezdeni szigorúan tilos terhesség alatt, ehelyett érdemes inkább orvoshoz fordulni, aki a megfelelő testmozgás és diéta beállításával segíthet. A témáról korábban itt írtunk bővebben.Mint ismeretes, a várandósság hajlamosít a cukorbetegségre és annak előfutárára, a csökkent glükóztoleranciára. Ennek oka, hogy a terhesség ideje alatt több olyan hormon is termelődik a szervezetben, amelyek az inzulinnal ellentétes hatásúak. Vagyis amikor a hasnyálmirigy inzulintermelése nem tud lépést tartani a megnövekedett igénnyel, kialakul a szénhidrát-anyagcsere zavara.
A 24–28. terhességi hét között végzik a cukorterheléses vizsgálatot, amelynél terhességi cukorbetegség vagy csökkent glükóztolerancia, cukortűrő képesség derülhet ki, ha a szakemberek magasabb vércukorszinteket találnak. Fontos, hogy az édesanya időben tájékozódjon a betegségéről, kezelését és speciális diétáját időben megkezdjék, ugyanis a terhességi diabéteszben szenvedő anyák gyermekeinek nagyobb az esélyük arra, hogy koraszülöttek legyenek, és arra is, hogy a későbbi életük során maguk is cukorbetegek lesznek.
Te mennyire ismered a diabéteszt?
Gyakran emlegetjük a cukorbetegséget, azt hisszük, jól ismerjük, pedig sokszor még maguk a cukorbetegek sincsenek teljesen tisztában betegségük sajátosságaival. A Life.hu korábban az Országos Egészségfejlesztési Intézet segítségével gyűjtött össze néhány fontos információt. Ezeket ide kattintva érheted el.Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.