Húsz-harminc évvel ezelőtt az volt a módi, hogy néhány évnyi együttlét után összeházasodtak a párok, majd egy gyerekkel tették teljessé közös életüket. A XXI. században ez egyre kevésbé valósul meg, főleg a húszas éveikben járó fiatalok esetében – és nem azért, mert a nők esküvőszervezői kedve megcsappant volna. Anna elmeséli a sztoriját az eljegyzés gyönyörű, ám hamis illúziójáról, amit akkor érzett, amikor barátja megkérte a kezét. Beszél a földről is, amin csúnyán koppant, mikor rájött, hogy mindez csak időhúzás volt barátja részéről.
Betegség vagy jelenség?
„A barátommal egy éve jártunk már, együtt éltünk, nagyon szerettük egymást, bár elég gyakran veszekedtünk. Nem tudtam, hogyan alakul a kapcsolatunk, csupán azt, hogy a felesége akarok lenni, közös jövőről álmodtam, és ezt olykor szóvá tettem neki. A hirtelen jött horvátországi nyaralásunk egyik napján megkért, hogy öltözzek fehérbe, mert egy meglepetése lesz számomra a parton. Hófehér ruhában, mezítláb sétáltunk a puha homokon, amikor egyszer csak letérdelt. Akkor, ott megkérte a kezemet. Eszméletlen boldogságot éreztem, ekkor sajnos még nem tudtam, hogy a részéről ez egy csel.”
A „hobbieljegyzés” mint jelenség nem új keletű vagy egyedi. Sok férfi csupán azért jegyzi el a barátnőjét, hogy benne maradhasson a kényelemben, élvezhesse tovább a langyos vizet, nyerjen egy kis időt, vagy akár éveket a házasság és a családalapítás előtt.
Deáki Tímea, a Life.hu párterapeuta szakértője
A házasság egy mindenki előtt felvállalt komoly döntés, amely felelősséggel jár. A szakértő szerint a férfiak házasságtól való félelme lehet alapos, és nem feltétlenül szól az időhúzásról, betegségnek sem mondható. "A jegyesség ugyanakkor ma már nem számít olyan jelentős lépésnek sokak életében, mint évekkel ezelőtt. A nők mégis valahogy fontos állomásként, másképp élik meg. Az eljegyzés egy elfogadható köztes lépés a nőnek, ha nem akar a párja azonnal oltár elé állni. Persze vannak olyan férfiak, akik a hosszú jegyességgel egy kis szabadságot adnak még maguknak, az is elképzelhető, hogy kicsit be lettek szorítva az elköteleződés terén, így ezzel a lépéssel kivédhetik a további kérdezősködést, és a kedves is "lenyugszik" egy időre.„A lánykérést követően a családjaink is örültek, látszólag tökéletes volt minden, felerősödött a rózsaszín köd, de valami legbelül nem hagyott nyugodni. Nem telt el pár hét, és kiderült, hogy a barátom a kiruccanásunk ideje alatt mindvégig a legjobb barátjának ecsetelte, hogy mennyire elege van a házassági nyaggatásból, és inkább eljegyez, hogy ne említsem neki többször ezt a témát. Mikor ezt megtudtam, minden, amit addig felépítettem magamban, darabjaira hullott, velem együtt” – meséli tovább történetét Anna. Anna a csalódottsága közepette nem értette az eljegyzés okát, és megkérdőjelezte barátja szándékát. Csalódottan vette tudomásul a történteket, a fejében újabb történeteket kreált, míg egy nap betelt a pohár.
Egy szeptemberi napon történt: napok óta nyomasztott az érzés, de addig nem mondtam el neki...
Időközben megtudtam, hogy a korábbi barátnőit is ugyanúgy eljegyezte rövid idő után, de egyiket sem vette feleségül. Nekem ezt sosem mondta. Féltem, őrlődtem, bánkódtam, kerestem a szavakat.
Egyszer csak odamentem hozzá, és kipattant belőlem a kérdés: miért akarsz feleségül venni? Erre azt az ingerült választ kaptam, hogy nem akar elvenni, csak azért kaptam tőle a gyűrűt, hogy befogjam a számat még néhány évig.
Befogtam, összepakoltam és elköltöztem. Azután még próbált visszaédesgetni magához, de nem járt sikerrel. Nehezen, de felálltam a padlóról, ahova küldött. Megismerkedtem egy férfival, aki azóta nem csak eljegyzett, de már a férjem lett, jelenleg a hamarosan megszülető kisbabánk érkezését várjuk. Az exemmel kapcsolatban nehezen, de utólag rájöttem, hogy a cselekedeteivel szándékosan hamis reményt táplált bennem, hogy időt nyerjen, magához láncoljon, és birtokoljon. Azóta is hobbiszinten jegyzi el a lányokat. Utánam már két barátnője volt, mindkettőt eljegyezte, de egyiket sem vette feleségül.”
A statisztikák rémítik meg a férfiakat?
A házasságok mindössze 5%-a éli meg az ötvenedik évfordulót. A házasságkötések száma Magyarországon kb. 45 ezer évente. Ma alig több mint feleannyi házasság köttetik, mint az 1980-as években. Ezzel szemben a válások száma dinamikusan emelkedik, az utóbbi 3 évben például évi 5%-kal, azaz közel 24-25 ezer válás történik évente Magyarországon. Ezzel a statisztikával hazánk Európában a középmezőnyben foglal helyet.
Egy felmérés alapján az európai nők kb. 95%-a kap eljegyzési gyűrűt, bár ez az arány egyre csökken, és a párok átlagosan 16 hónapig járnak jegyben az esküvőjük előtt. Ha pedig már odáig eljuttok: vajon hogyan lehet elrontani egy házasságot? Amennyiben csak készülsz rá, fogadd meg a világ egyik legszebb nőjének tanácsait, aki elárulja a boldog házasság titkát!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.