A munkahelyi egészségfejlesztéssel komolyabban foglalkozó cégeknél a dolgozók érthető módon nagyobb örömmel végzik a munkájukat, csökken a munkahelyi stressz, és javulnak a munkatársi kapcsolatok. Ezek nemcsak a munkavállalóknak jelentenek előnyt, hanem a cégeknek is: komoly anyagi előnyökkel járnak a munkáltató számára.
Magyarországon nagyon vegyes képet mutat a munkahelyi egészségvédelem:
egyes cégeknél világszínvonalú a gyakorlat, máshol viszont nem is ismerik ezt a kifejezést. Köteles Gábor, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet népegészségügyi csoportvezetője mesélt a jelenlegi helyzetről.
Ön szerint a magyar cégvezetők hogyan állnak a kérdéshez?
Egyre több esetben jönnek rá a vezetők, hogy ez számukra megtérülő beruházás, és támogatják az ilyen jellegű kezdeményezéseket. A munkahelyi egészségfejlesztés ugyan a munkavállalókra irányul, de előnyei jóval szerteágazóbbak. Csökkennek a betegségekhez kapcsolódó kiadások, nő a vállalat termelékenysége, tehát az egészségfejlesztés nem kizárólag karitatív, hanem egyértelműen kifizetődő tevékenység, hasznából a munkáltató, a munkavállaló és a szociális ellátórendszer egyaránt részesül. A vállalati előny – a betegállományi statisztika hosszú távú javulásán túl – abban is jelentkezik, hogy rugalmasabbá válik a vállalkozás.
Az egészséges, képzett és motivált munkaerővel ugyanis növekszik az innovációs készség és a termelékenység.
Nagyon fontos, hogy a jól végzett munkahelyi egészségfejlesztés javítja a vállalati képet az ügyfelek körében és a munkaerőpiacon egyaránt. Fontos, hogy minél több vezető azonosuljon ezzel a szemlélettel.
Pontosan min szeretnének javítani, és milyen eszközökkel?
A továbbiakban is célunk felhívni a munkavállalók figyelmét arra, hogy az egészségükért a munkahelyükön is sokat tehetnek. Szeretnénk számukra a mindennapokba könnyen beépíthető, apró egészségfejlesztési ötleteket adni, és arra buzdítani őket, hogy akár egyénileg, akár munkahelyi csapatokat alkotva kezdjenek el egészségtudatosabban élni. Fő népegészségügyi témáink a színtéren: fizikai aktivitás (a munkahelyen, illetve a munkahely és otthon közötti aktív közlekedés), dohányzás, lelki egészség, egészséges táplálkozás.
Már zajlanak a változások?
A szakmai irányelvek, tapasztalatok megvitatására egy újabb kiváló alkalmat biztosít a szeptember 16-ai Munkahelyi Egészségfejlesztés című konferenciánk, ahol számos érdekes előadással találkozhatnak a résztvevők. A konferencia egyben egy születésnap is lesz: az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület nagykorú lett, velünk ünnepli 18. születésnapját, hogy aztán felnőtt fejjel végezhesse tovább azt a nélkülözhetetlenül hasznos munkát, amit az elmúlt években megkezdett. A partnereinkkel a jövőben újra szeretnénk meghirdetni az Egészségbarát Munkahely díjat, amelyet azok a munkahelyek kapnak majd meg, akik példaként szolgálhatnak a többiek számára. Kiképzésre kerülnek majd olyan munkahelyi egészségkövetek is, akik a későbbiekben a helyszínen segítik a munkánkat, és aktivizálják a kollégáikat. Az ő területi támogatásukkal szeretnénk újra meghirdetni majd az idei évben már sikeresen megvalósult „Egészségedre! Mókuskerék helyett” kampányunkat, melyre 199 csapat jelentkezett.
A cikk megjelenését a Széchenyi 2020 program támogatta.
Támogatott tartalom.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.