A Kaliforniai Állami Egyetem pszichológusai szerint a megtévesztés tervezett időpontja előtt érdemes néhány óráig távol maradni a mellékhelyiségtől.
Az elcsöppenés megakadályozására irányuló önuralom ugyanis más életterületekre is kiterjed, beleértve a legösszetettebb gondolati folyamatokat, köztük a hazugságot is.
„A hazugsághoz jelentős mentális erőforrások kellenek. Manipulálni kell hozzá az információt, elnyomni magunkban a lényegtelen dolgokat, továbbá hihető történettel szolgálni a másik reakciónak figyelése közben” – fogalmazott a szerzőként közreműködő Iris Blandon-Gitlin.
A teli hólyag segít tehát ennek a „reflexnek” a beindulásában, mégpedig a megfelelő agyi területek aktiválásával. Hazugság során éppúgy „visszatartjuk” az igazat, mint a vizeletet – innen a kölcsönhatás.
„Agyunk kontrolláló központjai nem célspecifikusak, tehát ha az egyiket aktiváljuk, akkor a hálózatos felépítés miatt a másik is működésbe lép, hogy megkönnyítse a feladatot. Ennélfogva két dologra is sikeresen kamatoztathatjuk egy időben” – tette hozzá a szakember.
A kísérlet során arra kérték a résztvevőket, hogy igyanak meg 700 vagy 50 milliliter vizet 45 perccel azelőtt, hogy hazudjanak valamiről, ami fontos a számukra. Teli hólyaggal könnyebben sikerült leplezni a füllentést – olvasható a Consciousness and Cognition című szaklap hasábjain.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.