Kis Nóra, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet pszichológusa, a Lelki Egészség munkacsoport vezetője mesélt a stressz hatásairól, és a feszültség levezetésének helyes módjairól.
„Mai modern világunkban a stressz alapvetően nem egy legyőzendő ellenség, bármennyire is úgy tűnik.
A stressz nem más, mint a szervezet reakciója bármifajta külső behatásra,
változásra, célja pedig, hogy alkalmazkodni tudjunk ehhez a változáshoz. A legfontosabb kérdés az, hogy egyénileg mi jelenti számunkra a stressz. Saját tulajdonságaink és mintáink függvényében hogyan reagálunk rá, és a reakcióink megfelelőek-e, azaz továbbsegít-e minket az életben, vagy káros hatással van ránk? A stresszreakciónkat sok minden befolyásolja: egyéni hajlamunk, testi-lelki beállítottságunk, adott helyzetünk és a korábban minket ért hatások, tapasztalataink.
A magyar nyelvben a stressz mint okozat jelenik meg,
lélektani értelemben pedig a stressz pszichológiai feszültség állapota, amelyet az emberre ható stresszorok, azaz a szervezetre ható külső erők, körülmények, veszélyeztető környezeti hatások idéznek elő. Ezeknek a legfontosabb közös jellemzőjük, hogy befolyásolhatatlannak tűnnek, úgy érezzük, hogy meghaladják képességeinket, és negatívan hatnak életvezetésünkre, életminőségünkre."
"A stressz rövid távú hatásai közé tartozik az adrenalin, a kortizolszint, a pulzusszám, a vérnyomás és a vércukorszint emelkedése, és egy állandó éber, kiélezett figyelmi állapot, ami pozitív hatással van a teljesítményre (motivál, inspirál). A hosszú távú hatások közé soroljuk a negatív testi és lelki következményeket, mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések, a tartós szorongás állapota, ami rizikófaktort jelent a stresszbetegségek megjelenésének kockázata szempontjából. Gyakran ismétlődő, vagy úgynevezett
krónikus stressz esetén a szervezet tartósan kimerült állapotba kerül.
Ez magyarázza azt a jelenséget, hogy a nagyobb stressznek kitett emberek immunrendszere – és emiatt a betegségekkel szembeni ellenálló-képessége – általában gyengébb.
Kutatások igazolják, hogy a legyengített influenzavírussal megfertőzött kísérleti személyek közül többen betegedtek meg azok, akiknek az életében több a nemkívánatos stressz. A következmények közé tartozhat még a fejfájás, az alvászavar, a pszichoszomatikus megbetegedések, a türelmetlenség, az izgatottság, az étvágytalanság, az izomgörcsök, a gyulladásos betegségek, az asztma, a szénanátha, a gyomor-bélrendszeri problémák, az ekcéma vagy a cukorbetegség."
"A komolyabb betegségek elkerülése érdekében általában több aktív és passzív pihenésre van szükség, nemcsak testi és idegi, hanem lelki és szellemi síkon is dolgoznunk kell. Különféle stresszkezelési technikákat kell elsajátítani, mint amilyen a relaxáció és a meditáció. Általánosságban ajánlott többet foglalkoznunk önmagunkkal, elmélyítenünk az önismeretünket, tudatosítani a helytelen viselkedésformákat, megváltoztatni a stresszreakciókat."
A következő apró tippek hosszú távon sokat segíthetnek a stressz szintjének csökkentésében:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.