Arad, Maros, Temes és Beszterce-Naszód megye – az eddigiek szerint ezeken a területeken regisztrálták a legtöbb kanyarós megbetegedést Romániában. Az egészségügyi hatóságok szerint a halálos áldozatok egyike sem volt beoltva a kanyarót okozó vírus ellen, közülük hárman pedig krónikus megbetegedésben szenvedtek, ami hozzájárult állapotuk súlyosbodásához és a halálukhoz.
A kanyaró egy vírus által okozott, veszélyes emberi megbetegedés, amelynek kórokozója váladékkal ürül, és cseppfertőzés útján terjed. Bár népiesen vörös himlőként emlegetik, a kanyarónak nincs köze a rózsa-, a bárány- vagy a fekete himlőhöz.
A fertőződést követő 9-11. napon jelentkeznek a kanyaró első tünetei:
ezek a hirtelen fellépő láz, a nátha, a köhögés és a kötőhártya-gyulladás.
Jellemzők továbbá a szájüregi nyálkahártyán megjelenő apró vörös foltok, amelyeket Koplik-foltoknak neveznek. A későbbiekben csökken a láz, és kiütések borítják el a testet.
A kanyaró súlyos komplikációkkal járhat együtt, ez a betegek körülbelül 20-30%-át érinti. A leggyakoribbak a hasmenés, a középfül- és a tüdőgyulladás. Viszonylag ritka, ám nagyon súlyos komplikáció lehet az agyvelőgyulladás, amely akár a fertőzés után 15 évvel is kialakulhat.
Ha nincsenek komplikációk, akkor gyors a gyógyulás, és egy egész életre szóló immunitás alakul ki.
Kimondottan a kanyaró ellen nem létezik konkrét kezelés: az akut időszakban ágynyugalmat javasolnak, ezenkívül a tünetek enyhítésére írnak fel különféle szereket, valamint a láz miatt fokozott folyadékpótlás javasolt.
A kanyaróról szóló első feljegyzés a 7. századból származik, egy bizonyos Al-Jehudi zsidó orvostól. Később egy perzsa orvos a fekete himlőnél is veszélyesebb betegségként írta le. A kanyaró egészen a védőoltás megjelenéséig milliók életét követelte:
az 1980-as években az éves halálozás 2,6 millió volt az egész világon.
A betegség elleni első védőoltást 1963-ra állították elő. Magyarországon 1969 óta kötelező a vakcina beadatása, a mai napig ez a leghatékonyabb megelőzési mód. Ennek hála mára itthon teljesen eltűnt a kanyaró.
A most Romániában tomboló járvány felelősének a minisztérium az oltásellenes kampányt nevezte meg. Az országban ugyanis a 2003-as betegjogi törvényre alapozva egyre több szülő tagadja meg a védőoltások beadatását gyermekének. Meggyőződésük szerint ugyanis sok oltás nagyobb kockázattal jár, mint amekkora eséllyel képes arra, hogy a kicsi megfertőződjön az adott betegséggel.
Globális népirtás a kötelező védőoltások segítségével?
„Mindig azon vagyok, hogy utánanézzek egy oltással kapcsolatos tévhitnek, és megcáfoljam. De általában nagyon nehéz meggyőzni ezeket az embereket, mert egy alternatív világban élnek” – mondta el a Life-hu-nak adott interjújában dr. Novák Hunor gyermekekkel foglalkozó orvos, aki az oltásellenességről beszélt. A teljes cikkért kattints ide!Bár az oltási arány csökkenésével 2015-ben Németországban is megnőtt a kanyarós esetek száma, a legtöbb gyermek Afrika és Ázsia szegényebb országaiban vesztette életét a betegség következtében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.