A coeliakiát (lisztérzékenység, gluténérzékenység), sokan összekeverik az allergiával, pedig két teljesen különböző betegségről van szó. A gluténérzékenységnek több csoportja létezik.
A coeliakia (hasonlóan a másik két társához) hasfájással, fejfájással és puffadással jelentkezhet. Ezeket a tüneteket egyre később észlelik a szülők a gyerekeken, melynek több oka van. Az egyik, hogy később kapnak a kicsik gluténtartalmú gabonákat, a másik ok, hogy a szülők is jobban odafigyelnek a gyerekek egészséges táplálkozására. „Ma már egyre inkább kikopik az a nevelési hozzáállás, hogy addig kell az asztalnál ülni, amíg mindent meg nem ettünk, miközben a gyerekek érzik, hogy az adott élelmiszer nem esik jól a szervezetüknek" - mondja Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete elnöke. A legideálisabb állapot, ha a hasfájós gyermeket a háziorvos gasztroenterológushoz és allergológushoz irányítja. „Viszont sok gyerek nem jut el időben orvoshoz, csak akkor szűrik ki a coeliakiát, amikor elkezdik az iskolát. Sőt! Gyakran találkozni olyan esettel, hogy
a gyerek hamarabb jut el pszichológushoz, mint a gasztroenterológushoz,
mert azt gondolják, hogy hiperaktív. Pedig azt a fajta viselkedést a coeliakiából vagy más betegségből adódó diszkomfortérzés is kiválthatja"- folytatja Koltai Tünde.
A szakorvosi vizsgálatokon (fizikai vizsgálat, a hossz- és súlyfejlődés elmaradása, az étrend- és emésztés felmérése, valamint vérvétel) kiderül, hogy a sokat emlegetett allergiáról, vagy az autoimmun betegségről van szó. Ahhoz, hogy 100%-osan diagnosztizálható legyen a Coeliakia, eddig szükség volt a vékonybélből vett szövetmintára. Érthető módon azonban sok szülő nem akarta gyomortükrözésnek kitenni a gyermekét, viszont szociális juttatás (például a megemelt családi pótlék) csak a szövettani eredménnyel megerősítve vehető igénybe. „A korábbi irányelv szerint
néhány éve, még három gyomortükrözésen kellett átesnie a gyermeknek.
Az első biopsziát a felmérő vizsgálatok után végezték el, majd egy 6 hónapos gluténmentes értrend után újabb biopsziát vettek, amit egy 6 hónapos normálétrend, majd egy újabb biopszia követett. Csak az így született pozitív eredményt fogadták el a Coeliakia diagnosztizálására. Ezt váltotta fel az egyszeri biopszia, viszont egy friss kutatás eredményeként, ma már ez is elhagyható. A kutatásban azt bizonyították, hogy az összes esetben, amikor a szövettan kimutatta a Coeliakiát, már a felmérő vizsgálatokon is kijött a pontos diagnózis, vagyis a gyomortükrözés elhagyható."
A betegségre gyógyszer nincs, az egyetlen hatásos gyógymód a gluténmentes étrend betartása. Viszont ezen élelmiszerek áfája 18 és 27%, így az érintették azt szeretnék elérni, ha az egészségi állapotukhoz szükséges élelmiszereket, a gyógyszerhez hasonló áfával terhelnék. Az viszont mindenképpen egy pozitív irány, hogy egyre több iskolában és óvodában biztosítják a gluténmentes étkeztetést. Mert ez nem egy hóbort, hanem egy gyógymód.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.