Endometriózis – meddőséghez vezethet
Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben. Ez számos kellemetlen panasz mellett a meddőség egyik gyakori oka is lehet. Az endometriózistól szenvedő nők általában sokkal súlyosabbnak írják le a menstruációs fájdalmat, illetve arról számolnak be, hogy a kellemetlen érzés idővel súlyosbodik. Mivel az endometriózis hátterében álló okokat jelenleg még nem ismerjük pontosan, nincs konkrét módja a megelőzésének. Úgy tűnik azonban, hogy azok a nők, akik már szültek, kisebb valószínűséggel fognak a későbbiekben endometriózisban szenvedni, mint azok, akik nem.
Mióma – minden negyedik nő érintett
Nőgyógyászati rutinellenőrzéskor minden negyedik nő szembesül azzal, hogy miómája van. A mióma egyszerű sejtburjánzás, jóindulatú daganat, amely leggyakrabban a méh simaizomszövetén keletkezik. Fogamzóképes korban alakul ki, nagyjából 25-30 éves kor táján. Kialakulásának okát nem tudjuk pontosan, de leginkább a petefészek rendellenes működésével hozzák kapcsolatba. A mióma nyomhatja a húgyhólyagot, így akár állandósulhat is a vizelési inger, vagy húgyúti fertőzés léphet fel. Sokkal súlyosabb tünet a rendszertelen ciklus, a görcsös fájdalom, illetve az erős vérzés. A mióma vetéléseket, illetve meddőséget is okozhat.
Petefészek ciszta – menopauza után válik rettegetté
A ciszták - főleg a kisebb méretűek - gyakran tünetmentesek, és csak a nőgyógyászati vizsgálatokon ismerhetőek fel. Az elváltozásra utalhat a vérzés rendellenessége vagy elmaradása. A pubertáskortól a menopauzáig bármikor kialakulhat petefészek ciszta, amely az esetek egy részében tünetmentesen el is múlik. Előfordulhat azonban, hogy a rutinvizsgálat során felfedezett ciszta meglepően nagyra nő, ilyenkor elkerülhetetlen a műtéti eltávolítás. A legtöbb fiatal vagy termékeny korban lévő nő esetében a felfedezett petefészek ciszta jóindulatú, a változókor után azonban sokkal gyakoribb a rosszindulatú elváltozások lehetősége.
PCOS – a magyar nők hormonbetegsége
A PCOS egy mozaikszó, jelentése policisztás ovárium (petefészek) szindróma, ami a meddőség leggyakoribb oka. Ma Magyarországon a fogamzóképes korban lévő nők egyik leggyakoribb hormonbetegsége. Csak hazánkban körülbelül félmillió hölgyet érint. A menstruáció rendszertelensége vagy teljes hiánya, az elhízás, az aknés bőr, a fokozott szőrösödés és a cisztás, esetleg megnagyobbodott petefészkek jelentik a PCOS klasszikus tüneteit, de emellett számos anyagcsere-eltérés, illetve kóros laborlelet is színesítheti a képet. A PCOS és az inzulinrezisztencia között szoros összefüggés van. A betegség megzavarja a szervezet hormonális- és anyagcsere-rendszerét. Fokozza a férfihormon termelődését a petefészekben és a mellékvesében. Gátolja ugyanakkor a peteérést, hosszú távon cukorbetegség, magas vérnyomás, agyvérzés és szívinfarktus lehet a következménye.
Melldaganat – bárkinél előfordulhat
Az emlőrák évente közel 2500 nő életét követeli Magyarországon. A mellrák nem lehet egy bizonyos életforma következménye! Ez azonban sajnos fordítva is igaz: a rendkívül egészségtudatos életvitel sem akadályozhatja meg a kialakulását. A rendszeres önellenőrzés nagyon fontos mindenki számára (20 éves kor felett), így azoknak is, akik életében esetleg egyetlen kockázati tényező sincs (genetika, gyermektelenség). A nőknek ma már nagy esélyük van arra, hogy a mellrák diagnosztizálása után a megfelelő kezelést alkalmazva meggyógyuljanak, és újra teljesen egészségesek legyenek. Ehhez azonban a tumort idejében fel kell fedezni!
Méhnyakrák – kis figyelemmel megelőzhető
Magyarországon évente körülbelül 1300 új esetet fedeznek fel, amely jelentős hányada ekkor már előrehaladott, gyógyíthatatlan stádiumban van. A méhnyakrák már korai stádiumban is jól felismerhető, és megfelelő kezeléssel akár végleges gyógyulás is elérhető, ennek ellenére a méhnyakrákos megbetegedés napjainkban is kiemelkedő helyet foglal el a halálozási statisztikákban. Kialakulásában a humán papillomavírus (HPV) egyes típusainak szerepe bizonyított, ezen vírusok ugyanis a daganatosan elfajult szövetek 80-90 százalékában kimutathatók. A HPV elleni oltás beadatása minden szexuálisan aktív nőnek ajánlott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.