Nemzetközi kutatók bevonásával a norvégiai Bergeni Egyetem szakemberei megállapították, hogy a hasnyálmirigyben a szomszédos sejtek képesek átvenni a sérült vagy hiányzó inzulintermelő sejtek funkcióit - írja a 24.hu.
Eredményeiket állatkísérleteken mutatták be. Ez áttörést jelenthet a cukorbetegség kezelésében. A hasnyálmirigyben az inzulintermelő sejtek szomszéd sejtjeinek csupán 2 százaléka képes arra, hogy megváltoztassa a funkcióját. Ám a kutatás során képesek voltak ezt 5 százalékra emelni. Valamint először voltak képesek leírni a sejtidentitás változása mögötti mechanizmust, amely nem egy passzív folyamat, hanem a környező sejtekből jövő jelzések eredménye.
Ha többet megtudnak erről a folyamatról, az nemcsak a cukorbetegség gyógyításában lesz nagy előrelépés, hanem a sejthalál okozta betegségek kezelésében is. Ilyen például az Alzheimer-kór is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.