Először is nem árt tisztába tenni néhány fogalmat, például azt, hogy a megfázást – habár a neve ezt sugallja – nem a hideg időjárásnak köszönhetjük. A megfázást vagy náthát ugyanis különböző vírusok okozzák, amelyek cseppfertőzés – köhögés, tüsszentés – útján terjednek. Könnyedén kapcsolatba kerülhetünk ezekkel a kórokozókkal közösségi helyeken található tárgyakon is, például az iskolában, a munkahelyen, a közlekedési eszközökön. Elég megfognunk egy kilincset vagy kapaszkodót, a kezünkre kerülő kórokozók a szájon, orron át hamar a szervezetünkbe kerülhetnek. A hideg, nyirkos időjárás kimondottan kedvez a vírusok szaporodásának, így a nátha többnyire – de nem kizárólag! – az őszi–téli vagy a kora tavaszi időszakban szedi áldozatait.
A legjobb mód, hogy elkerüljük a bajt
Ahhoz, hogy jó eséllyel elkerüljük a találkozást ezekkel a kórokozókkal, nagyon fontos a gyakori, alapos, szappanos kézmosás, különösen ebben az időszakban. Fontos, hogy minden étkezés előtt és után, minden hazaérkezéskor, minden kézfogás és mosdóhasználat után mossunk kezet szappannal. Sokan – helytelenül! – lebecsülik a kézmosás jelentőségét vagy legalábbis a gyakoriságának fontosságát, pedig a nátha elkerülésére ez az egyik leghatásosabb fegyver!
Mást is tehetsz az egészséged megőrzése érdekében
Minél egészségesebb az immunrendszer, annál könnyebben védi ki a kórokozók támadásait, ezért a megelőzés másik kulcsa az immunrendszer erősítése. Ennek érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag táplálkozásra, valamint a rendszeres testmozgásra. A táplálkozás kapcsán figyelni kell arra, hogy megfelelő mennyiségű vitaminhoz juttassuk a szervezetünket. Az a legjobb, ha mindezt természetes formában – sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztásával – tesszük. De természetesen a különböző étrend-kiegészítők is jó szolgálatot tehetnek az immunrendszer erősítésében. A nátha legfőbb ellenszerei a C- és a D-vitamin, de fontos, hogy ebben az időszakban megfelelő mennyiségű béta-karotint, valamint E-vitamint juttassunk a szervezetünkbe. A tartós stressz rontja az ellenálló képességet, ezért mindig szakítsunk időt a pihenésre, kikapcsolódásra, lazításra. A rendszeres, megfelelő időtartamú és minőségű alvás szintén erősítheti az immunrendszert.
Természetes vitaminforrások
Ha kíváncsi vagy, milyen természetes vitaminforrások milyen vitaminokat rejtenek, kattints IDE.Mit tehetsz, ha már megtörtént a baj?
A nátha nem válogat, néha bizony akkor sem tudjuk elkerülni, ha betartjuk a legfontosabb óvintézkedéseket. Ilyenkor jó szolgálatot tehet a pihenés, az ágynyugalom, a különböző gyógynövényes teák – kamilla, hársfavirág, kakukkfű, zsálya, borsmenta, útifű, csipkebogyó – fogyasztása, valamint az otthoni inhalálás – legegyszerűbb módon a sós vízzel, de érdemes a fentebb felsorolt gyógynövényeket is bevetni. A nátha talán legbosszantóbb tünete az orrdugulás, amelyre szintén van gyógymód. Az orrdugulás az orrnyálkahártya duzzanata miatt alakul ki, amelyre a patikákban, recept nélkül kapható orrcseppek, orrspray-k hozhatnak az enyhülést. Figyelni kell azonban arra, hogy 7–10 napnál tovább ne használjuk ezeket a szereket, mert könnyen kialakulhat az orrcseppfüggőség. A klasszikus sós vízzel történő orröblögetés nagyszerű megoldás lehet nátha esetén is.
Az oltás nem véd a náthától
A náthát általában egyszerre többféle légúti vírus okozza, amelyek ellen nincs védőoltás. Az influenza elleni védőoltás a megfázás ellen nem nyújt védelmet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.