A hüvelyben előforduló baktériumok összetételét és mennyiségét számos tényező határozza meg, azok egyensúlya azonban könnyen felborulhat. Hatással lehet rá a táplálkozás, a szervezet hormonális állapota – menopauza, várandósság –, bizonyos gyógyszerek, de a kemikáliák, sőt még a fehérnemű anyaga is.
Ha a hüvelyváladék mennyisége, állaga, színe, szaga megváltozik, égő, viszkető érzés jelentkezik, egészen biztosan gond van. A tüneteket sokszor bakteriális vagy gombás eredetű hüvelyfertőzés okozza.
A bakteriális fertőzés, más néven bakteriális vaginózis oka többnyire a normál hüvelyflóra savas kémhatásának eltolódása, valamint a hüvelyben élő mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) összetételének megváltozása. A védő hatású Lactobacillusok számának visszaszorulása ideális terepet biztosít a kórokozók szaporodásához. A fertőzés tünete a bőségessé váló hüvelyi folyás, amely általában szürkésfehér színű és kellemetlen szagú. A súlyosabb szövődmények közé tartozik a méhnyálkahártya, illetve a kismedence gyulladása.
A gombás hüvelyfertőzés – candidiázis – a másik leggyakoribb probléma, amivel a nők találkozhatnak. Tünetei között ugyancsak szerepelhet a hüvelyváladék jellegének megváltozása: a fehéres-sárgás színű és „túrós" állagú folyást erős viszketés, égő érzés is kíséri.
Bármelyiket is tapasztalod magadon, egészen biztosan kezelésre van szükséged. A kellemetlen tünetek enyhítésére a patikában ma már kiváló termékeket lehet vásárolni.
Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat fontosságát: nemcsak akkor kell felkeresni a nőgyógyászt, ha baj van, hanem a rendszeres szűrővizsgálatok végett is, hiszen ezekkel számos betegség megelőzhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.