Az UV-sugárzás szemkárosító hatásai

Forrás: Shutterstock -
szembetegség napsugárzás UV-sugárzás egészség látásromlás szem
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Fény nélkül nincs élet, a napsugárzás káros hatásairól mégis nagyon sokat hallhattunk az utóbbi években. Az UV-A és UV-B sugarak azonban nem csupán a bőrünk egészégét veszélyeztetik, de még a látásunkat is károsíthatják.

Az UV-sugárzás az emberi szem számára láthatatlan, az UV-A és UV-B sugarak mégis jelentősen befolyásolhatják a szem egészségét. A napfény miatt fellépő szemproblémák nem feltétlenül hirtelen jelentkeznek, hiszen

az UV-sugárzás hatásai összeadódnak az évek alatt

és lassan, fájdalommentesen alakulhatnak ki bizonyos károsodások, szinte észrevétlenül.

UV-A és UV-B

Akárcsak a bőrünkre, a szemünkre is másképp hat az UV-A és az UV-B sugárzás. Míg az előbbi kisebb energiájú és a szem belsejében okoz problémákat, addig az utóbbi nagyobb energiájú, amelynek nagyját elnyeli a szaruhártya és a szemlencse, mégis ez károsabb az egészségre.

Az UV-sugárzás jelentősen befolyásolhatja a szem egészségét Forrás: Shutterstock

Egész évben veszélyes

Az UV-sugárzás nem csupán nyáron jelent problémát. A bőrünket és a szemünket egyaránt károsíthatják a napsugarak télen is és nyáron is. Nyáron 10 és 15 óra között a legnagyobb a veszély, de a fényvisszaverő felületek közelében – vízparton, homokos terepen - is hatványozottan kell ügyelni szemünk épségére, ahogyan a magasabban fekvő területeken és a havas tájakon is fokozott fényvédelemre van szüksége mind a szemünknek, mind a bőrünknek.

A károsodás formái

Hóvakság: a szaruhártya gyulladása akkor következik be, ha rövid időn belül nagymértékű UV-sugárzás éri a szemet pl. a vízről vagy hóról visszaverődő fény miatt. Bár a fájdalmas gyulladás általában 1-2 napon belül elmúlik, jobb ha szakorvos is látja a problémát.

Kúszóhályog: a kötőhártya megvastagodása leginkább a vízparton vagy hegységekben élők, dolgozók betegsége. Enyhébb esetekben gyulladást, míg súlyos formában látásromlást eredményezhet, amely csak műtéti úton korrigálható.

Kúszóhályog Forrás: Shutterstock


Szürke hályog: szemlencsét érintő elváltozást sokáig az öregedéssel magyarázták, mivel főleg az idősebb korosztálynál tapasztalták ezt a problémát. Manapság azonban már úgy vélik a szakemberek, hogy a hályog kialakulása nagyban az UV-B sugárzásnak köszönhető.

Makula degeneráció: a sárgatest sorvadása az éleslátás központját érinti. Megfelelő védelem nélkül, az UV-sugárzás hatására a retina olyan mértékben roncsolódhat, hogy akár vakság is kialakulhat.



Szemünk védelmében hordjunk olyan napszemüveget, amely mind az UV-A, mind pedig az UV-B sugarakkal szemben védelmet nyújt. Az ilyen tulajdonságú szemüvegeket az UV-400 jelzővel látják el, amelyek 400 nanométerig a sugárzás 100%-át kiszűrik. A sötétített lencséjű, ám nem UV-szűrős termékeket azonban kerüljük, mert azok nagymértékben károsíthatják a szemet, mivel semmiféle védelmet nem nyújtanak, a pupilla viszont kitágul a viselésük során és így sokkal több sugárzás éri a szemet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.