érzékenység reventil2020 allergia testedzés életmód sport edzés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az egészségmegőrzés alappillére a mozgás, és ez alól az allergiában szenvedők sem kivételek. Tisztában kell lenned azzal, milyen allergiád van, és tudnod kell azt is, mennyit és hogyan mozogj, hogy ne ártson, hanem használjon a sport. Cikkünk ebben nyújt segítséget!

Ha nyáron a szabadtéri sportokat részesíted előnyben, és az év legmelegebb hónapjaiban kínoz az allergia, van egy rossz hírünk. Sajnos a pollenek miatt egy pillanat alatt pokollá válhat a szabadtéri futás, biciklizés, ugyanis a pollenallergia többnyire orrdugulással, orrfolyással és könnyezéssel jár. A pollenszám a hajnali órákban a legmagasabb, így ha pollenallergiád van, a reggelre tervezett szabadtéri futást inkább felejtsd el. Ha biztosra akarsz menni, sportolj teremben, vagy saját otthonodban, ugyanis a beltéri edzések korlátozás nélkül végezhetőek az allergiaszezonban is.

Ha a lakásban is előforduló allergénre vagy érzékeny, például a porra, vagy az állatszőrre, akkor érdemes minél több időt tartózkodnod szabad levegőn, illetve eltüntetni a lakásodból az allergiát kiváltó dolgokat.

A legrosszabb forgatókönyv az, ha bel- és kültéri allergénekre is érzékeny vagy, ebben az esetben érdemes szakorvos tanácsát kérni, illetve beszerezni olyan készítményeket – elsősorban természetes alapanyagú szemcseppet és orrsprayt – amelyek enyhítik az allergiás tüneteket.

Érdemes használni természetes alapanyagú szemcseppet és orrsprayt Forrás: Shutterstock

Az allergiád mértékétől függ, hogy mit és milyen intenzitással sportolhatsz, azonban nem árt betartani néhány alapszabályt:

  1. Mindig vedd figyelembe, mire vagy allergiás, és ez alapján válaszd ki a számodra legmegfelelőbb sportot! Az asztmásoknak és szénanáthásoknak például tökéletes sportág az úszás, és minden olyan mozgás, ami nem kíván túl sok futást. Ilyen az evezés vagy a judo. Ha bőrallergiád van, egy időre hagyj fel az úszással, pollenérzékenység esetén pedig, ha egy mód van rá, ne teniszezz és ne focizz, de a szabadtéri futás sem a legjobb választás.
  2. Csak olyan testmozgást végezz, amit szeretsz! Ha élvezed, amit csinálsz, a tested endorfint – boldogsághormont – termel. Ezeknek a kémiai anyagoknak nemcsak a lelki egyensúly helyreállításában és fenntartásában van szerepük, hanem az immunrendszered is jobban fog működni.
  3. Szinte mindegy, mire vagy allergiás, a beltéri sportokkal nem lőhetsz mellé. Csak hogy párat említsünk: aerobic, konditeremben való edzés, spinning, jóga. Ha ezek bármelyikét végzed, csak egy dologra kell ügyelned: kerüld az allergiát kiváltó közegeket, például a penészes, dohos helyiségeket. Ha súlyos az allergiád, a legcélszerűbb saját otthonodban edzeni.
  4. Ne hajszold túl magad! Mindenképp érdemes legalább egy pihenőnapot beiktatni, ugyanis a túl intenzív sportolás a légúti betegeknél rohamot válthat ki. Sokszor a túlhajszolásnál jobb, ha sétálni vagy biciklizni mész, azonban mielőtt elindulsz, nem árt megnézni egy aktuális pollenjelentést.
  5. Ha szabadtéren sportolsz, érdemes edzés után kimosni a ruhádat és hajat mosni. Ha ez elmarad, egész nap erősebb tünetekre számíthatsz, illetve a helyzetet rontja, ha az éjszaka folyamán a párnádra került polleneket is belélegzed. Ebben az időszakban tanácsos gyakrabban kimosni az ágyneműt, és a tiszta ruhát a lakásba teregetni, szabadtéren ugyanis a pollenek könnyedén megtapadnak a nedves textileken.
  6. Ha allergiás asztmád van, fokozottan figyelned kell, a fizikai aktivitás ugyanis akár rohamot is provokálhat.
Az asztmások és szénanáthások számára tökéletes sportág az úszás Forrás: Shutterstock

Összességében tehát allergiásként is érdemes, sőt erősen javasolt a testmozgás, azonban nem árt betartani néhány alapszabályt, amelyek mind a te érdekedet szolgálják!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.