Mi okozza és mi jellemzi a tejfehérje-allergiát?

Forrás: Shutterstock -
immunrendszer allergia tejallergia egészség ételallergia tejfehérje-allergia
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az ételallergia és az ételintolerancia két teljesen különböző dolog, így amikor valakire azt mondják, hogy tejallergiás, akkor az minden esetben a tejfehérje-allergiára utal, nem pedig a laktózintoleranciára.

Előző cikkünkben körüljártuk, hogy mi is az a tejcukor-érzékenység más néven laktózintolerancia vagy laktózérzékenység, mi okozhatja és milyen típusai léteznek. Most pedig a tejfehérje-allergiát nézzük meg kicsit közelebbről.

Tejfehérje-allergia

A tejfehérje-allergia hátterében az immunrendszer hibás válasza áll.

Ha a szervezet olyan fehérjéket észlel, amelyeket ártalmasnak talál, akkor antitesteket kezd termelni, hogy semlegesítse azokat, miközben allergiás reakciót okoz. Tejfehérje-allergia esetén a bevitt tejben található összetevőket azonosítja allergénként a szervezet és arra ad kóros immunreakciót.
Tehéntej fogyasztásakor két fehérjetípus válthatja ezt ki: a tejfehérje, más néven kazein, illetve a tejsavófehérje.

A tejallergia főképp a kisgyerekeket érinti, ám szerencsére az esetek 90%-ban 3 éves korra ők is kinövik ezt a betegséget, így a felnőttkori tefehérje-allergia nagyjából 10%-ban jellemző.

A tejallergia főképp a kisgyerekeket érinti, ám szerencsére az esetek 90%-ban 3 éves korra ők is kinövik ezt a betegséget Forrás: Shutterstock


Főbb tünetei

A tejfehérje-allergiát leginkább bőr- és nyálkahártya elváltozások kísérik, a tünetek pedig megjelenhetnek a tejfogyasztást követően azonnal, órák vagy akár csak napok múlva. A leggyakoribb panaszok közé tartozik a csalánkiütés, amelynek jellemzője, hogy a különböző méretű, piros göbök, hirtelen megjelennek, majd ugyan ilyen váratlanul el is tűnnek. Szintén előfordulhat angioödéma, ami általában a nyelven, szájon, arcon vagy a végtagokon megjelenő duzzanat. Ez akár veszélyes is lehet, hiszen ha a szájüregben következik be a jelenség, akkor el is zárhatja a légutakat, fulladást okozva. Ekcéma is kísérheti a tejfehérje-allergiát, ami egy viszketéssel és vörös foltokkal járó bőrgyulladás.

A bőr- és nyálkahártya elváltozások mellett a gyomorban és a bélrendszerben is okozhat panaszokat az allergia. Ilyen lehet a reflux, puffadás, hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom vagy a véres széklet.
Légúti tűnetei pedig a nehézlégzés, az asztma vagy a tartós rekedtség.

A bőr- és nyálkahártya elváltozások mellett a gyomorban és a bélrendszerben is okozhat panaszokat az allergia Forrás: Shutterstock


Súlyos esetben akár anafilaxiás roham is bekövetkezhet,

ami egy gyorsan lezajló tünetegyüttes, ilyenkor a száj, a nyelv és a gége bedagad és akár a keringés- és légzésleállás is megtörténhet.

A tejfehérje-allergiára gyógyszer nem létezik, így az ilyen betegségnél az egyetlen megoldást a tej és a tejtermékeket, tejszármazékokat tartalmazó készítmények teljes megvonása jelenti. Tejfehérjét nem csupán a tehéntej, de a kecske- és juhtej is tartalmaz, sőt a felvágottak, késztermékek és gyógyszerek tekintetében is érdemes elővigyázatosnak lenni.

Az allergia diagnosztizálásához bőrpróba és vérvétel szükséges, így lehet leginkább megbizonyosodni arról, hogy valóban a tejfehérje okozza a problémákat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.