A napozás aranyszabályai

Forrás: Shutterstock -
napozás napvédő leégés UV-sugárzás magazin egészség fényvédelem barnulás napfürdőzés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Lassan véget ér a nyár, ám még előttünk áll jó néhány olyan hét, amelyet kihasználhatunk a napozás szempontjából. Ám senki ne gondolja, hogy csak azért, mert már augusztus végéhez közeledünk, kevésbé kell figyelni napfürdőzéskor.

Az UV-sugárzás típusairól és hatásairól már nyár elején írtunk, ezekben a cikkekben pedig arra is felhívtuk a figyelmet, hogy nem csupán nyáron, de bizony egész évben érdemes odafigyelni arra, hogy fényvédőt használjunk. De mire ügyeljünk még, ha kifejezetten napozni és barnulni szeretnénk, méghozzá káros mellékhatások nélkül?

A napozás aranyszabályai

  1. Ne feküdjünk ki a napra 11 és 15 óra között
    Igaz, hogy ez már unásig ismételt mottója a bőrgyógyászoknak, de nem lehet elégszer elmondani és kellőképpen hangsúlyozni, hogy a déli órákban történő napozás mennyire káros. Nem csupán azért, mert pecsenyepirosra éghetünk vagy, mert hosszútávon árt a bőr szépségének és korai ráncosodáshoz vezethet, de bizony ebben az időszakban a legintenzívebbek az UVA és az UVB sugarak, amelyek a bőrt elérve - és kellő fényvédelem hiányában - komoly egészségkárosító hatással rendelkeznek.

  2. Fényvédelem felsőfokon
    Az előző pontból fakad, hogy a második és egyik legfontosabb szabály a megfelelő fényvédő használata. Milyen ez a bizonyos megfelelő fényvédelem? Mindenkinél kicsit más, bár a napozás kezdeti szakaszában mindenképpen az 50 faktoros napvédők használata javallott. Ha többet szeretnél tudni az SPF-ről, hogy mit jelent és számodra vajon melyik faktorszám a legmegfelelőbb, olvasd el az erről szóló korábbi írásunkat. A fényvédelemmel kapcsolatban azonban fontos megemlíteni, hogy nem csupán a melegebb hónapokban érdemes figyelni rá, de bizony tavasszal és ősszel is, sőt télen, például síelés alkalmával szintén nélkülözhetetlen társunk kellene, hogy legyen a fényvédő.
    A napozás kezdeti szakaszában mindenképpen az 50 faktoros napvédők használata javallott Forrás: Shutterstock
  3. Fokozatosság
    Ez az a szabály, amelyre szintén nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. A bőrünket nem csupán naptejekkel tudjuk megóvni, hanem jó, ha tudjuk, hogy saját védekező rendszere is van. Ez pedig maga a barnaság. A bőrben található melanin egyfajta festékanyag, amely voltaképpen felfogja az UV-sugarakat. Ez azonban csak akkor igaz, ha fokozatosan, leégés nélkül tudjuk elérni a kellő barnaságot, így nagyon fontos, hogy amikor elkezdünk napozni, akkor azt a kora délelőtti vagy késő délutáni órákban tegyük, ügyelve a napvédelemre. Ha már szereztünk egy kis színt, akkor csökkenthetjük a napvédő faktorszámát és akár hosszabb időn át is napozhatunk. Az első pontot, azaz a 11 és 15 óra közötti napozási tilalmat azonban ekkor is tartsuk be!

  4. Hidratálás
    Ne csak bőrünk külső védelmére fordítsunk figyelmet, hanem belülről is óvjuk az egészségünket. Ennek pedig a legjobb módja, ha kellő mennyiségű vizet fogyasztunk napozáskor. A napon fokozódik az izzadás, így rendkívül sok folyadékot veszítünk, amelyet mindenképpen pótolni szükséges, különben számolnunk kell a kiszáradás olyan tüneteivel, mint a fejfájás, levertség, bőrszárazság.
A napon fokozódik az izzadás, így rendkívül sok folyadékot veszítünk, amelyet mindenképpen pótolni szükséges Forrás: Shutterstock

A fenti tanácsok mellet ne feledkezzünk meg az UV-szűrős napszemüvegről, a széles karimájú kalapokról és természetesen a gyerekek bőrének fokozott védelméről sem. Utóbbiakat mindig 50 faktoros krémmel óvjuk és ismételjük gyakran a krémezést, hiszen a pancsolás, zuhanyzás, törölközés koptatja a felvitt réteget és így nem lesz teljes körű a védelem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.