Koszmó
A koszmó a legtöbb kisbabánál felüti a fejét, s habár ez valóban egy teljesen ártalmatlan jelenség, a legtöbb szülő igyekszik tőle mihamarabb megszabadulni. A zsíros, sárgás, fejen – főleg a kutacs környékén - megjelenő lerakódást
a faggyúmirigyek túlműködése okozza, és nagyon hasonlít a felnőtteknél is gyakori korpára.
Ahogyan az utóbbi, úgy az előbbi jelenségnek sincs köze a személyes higiéniához, tehát nem azért lesz egy baba koszmós, mert nem fürdetik, mossák a fejecskéjét, ez egyszerűen életkori sajátosság, illetve alkati kérdés. Ugyanakkor nem lehet elintézni a koszmó megjelenését egy vállrándítással, ugyanis ha kezeletlen marad, akkor akár bakteriális vagy gombás felülfertőződés is kialakulhat, amely már nem csak esztétikai probléma.
A koszmó eltüntetésére számos megoldás létezik. Az egyik legegyszerűbb, ha a baba fejét az erre kifejlesztett babasamponnal mossák meg hetente többször, aki azonban a természetesebb módszereket kedveli, az kipróbálhatja az olajos bedörzsölést is. Utóbbinál tiszta olajjal – sima napraforgó vagy olíva - kell bekenni a baba fejét fürdetés előtt 30 perccel, majd sapkát húzni rá. A dunsztban a koszmó fellazul, így fürdetésnél puha babkefével vagy textilpelenkával eltávolítható az elváltozás egy része a kicsi fejéről, majd jöhet egy alapos, samponos hajmosás. Fontos, hogy a koszmót nem szabad kaparni, és azt se várja senki, hogy bármelyik módszertől varázsütésre elmúljon. Mint általában, itt is kulcsfontosságú a rendszeres kezelés és persze a türelem.
Ótvar
Az ótvar szó hallatán valószínűleg mindenkit kiráz a hideg, holott ez a bőrbetegség a gyerekek körében igen gyakori.
A felhámot érintő bakteriális fertőzést sztafilokokkusz vagy a sztreptokokkusz okozza
és egyszerű vörös folttal szokott kezdődni az arcon vagy a kézen. A kis folt azonban egyre nagyobbá válik és apró, folyadékkal teli hólyagok alakulnak ki, amelyek kifakadásakor mézszerű, sárga váladék kerül a bőrre, így terjesztve a betegséget. A hólyagok és foltok fájdalmat ugyan nem okoznak, ám mivel viszketnek, a gyerekek előszeretettel vakarják őket, elősegítve így a fertőzés továbbadását.
Az ótvar vagy más néven impetigo a már károsodott bőrfelületeken is jelentkezhet, tehát rovarcsípés, állatkarmolás, de akár ekcéma mentén is felütheti a fejét.
A kezelést mindenképpen az orvos előírásainak megfelelően kell elvégezni, hogy a kórokozó mihamarabb elpusztuljon. A szakember általában azt javasolja, hogy naponta többször mossák le a szülők a sebes területet antiszeptikus hatású oldattal vagy kenjék be speciális krémmel, súlyosabb esetekben azonban szájon át szedhető antibiotikumos kezelést is előírhat.
Mivel a betegség rendkívül fertőző, így fontos, hogy
a család kiemelten figyeljen oda a higiénés körülmények betartására,
azaz mosson mindenki gyakran kezet, ne érintkezzenek a fertőzött bőrfelülettel, ne egyenek vagy igyanak egymás után és használjanak saját törölközőt, fogkefét.
Kéz-láb-száj-betegség
A gyakori gyermekbetegségek egyik legkellemetlenebbike a kéz-láb-száj-betegség. Míg a koszmó jobbára csak esztétikai probléma, az ótvar pedig enyhe fertőzés, addig a kéz-láb-száj-betegség már kissé komolyabb kórság, amely lázzal és fájdalommal is jár. Leginkább a 10 év alatti gyerekek a veszélyeztetettek, de akár az egész családot megfertőzheti a vírus.
A betegség cseppfertőzéssel – orr és torokváladék közvetítésével – terjed valamint a vírus okozta hólyagokban található folyadék illetve széklet által. A kéz-láb-száj-betegség általában torokfájással, lázzal kezdődik, majd néhány nap múlva apró hólyagok jelennek meg az érintett nyelvén, a száj belsejében valamint a tenyéren, talpon és sokszor a fenéktájon is. Mivel
a hólyagok rendkívül fájdalmasak és sokszor kifekélyesednek,
a betegek általában sem enni, sem inni nem hajlandóak és ingerültek.
A betegség ugyan nem veszélyes, ám a tünetei nagyon fájdalmasak, így a kezelés elsősorban ezeknek a tüneteknek az enyhítésére szorítkozik. A fájdalomra és a lázra paracetamol vagy ibuprofén tartalmú gyógyszert szoktak felírni a szakemberek, mivel
kifejezetten a vírus ellen kifejlesztett orvosság nem létezik.
A gyógyszeres kezelés mellett alkalmazható még fertőtlenítő szájöblítő, de a jégkocka és jégkrém is hatásosan enyhítheti a szájban keletkező hólyagok okozta fájdalmat. Fontos a megfelelő folyadékpótlás és fokozottan ügyelni kell az olyan a higiénés szabályok betartására, mint az étkezés előtti és wc használatot követő alapos kézmosás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.