Ugyanis ha tartósan nem teszünk semmit, a vasraktárak idővel kiürülnek, ami vashiányos vérszegénységhez, egy életet veszélyeztető, azonnali beavatkozást igénylő állapothoz vezet. Adja magát a kérdés, vajon honnan lehet tudni, ha valaki vashiányban szenved és mitől alakulhat ki?
A vashiány tünetei szerteágazóak, következményei személyenként eltérőek, de mindenképpen gyengébbek leszünk, csökken a betegségekkel szembeni ellenállóképességünk, illetve a meglévő betegségek súlyosbodhatnak.
Ha folyamatos gyengeség, fáradékonyság gyötör – függetlenül attól, hogy mennyit pihentél, aludtál –, és nehezen tudsz koncentrálni a feladataidra, akkor már érdemes vashiányra gyanakodnod.
A vashiány ugyanis hihetetlenül fáradékonnyá teszi az embert: mintha valaki kiszívná belőlünk az összes életenergiát. További típusos tünetei közé tartozik a sápadtság, szédülés, fejfájás, hajhullás, továbbá a fertőzésekre is fogékonyabbak lehetünk.
A vashiány manapság már népbetegségnek számít, és mivel semmi különleges "hibát" nem kell elkövetni ahhoz, hogy kialakuljon, így sokan nem is tudják magukról, hogy érintettek – csak szenvednek a folyamatos fejfájás és fáradékonyság okozta kellemetlenségektől. Vannak azonban bizonyos élethelyzetek, amelyek növelik a vashiány kialakulásának esélyét, ezért az alábbi időszakokban érdemes jobban figyelned magadra és a szeretteidre.
A magzat egészséges fejlődéséhez szükséges vasat az anyai szervezetnek kell biztosítania, emiatt várandósság esetén mindig szükséges a vaspótlás.
Mivel a testi és mentális fejlődéshez nagyobb mennyiségű vasra van szükség, mint általában, ezért fejlődésben lévő gyerekek esetében folyamatosan gondoskodni kell a vasban gazdag étrendről.
Bizonyos betegségek és rendszeresen szedett gyógyszerek meggátolhatják a vas felszívódását a táplálékból, ezért az időseknél fokozottan figyelni kell a megfelelő vasszintre.
Számos olyan gyulladásos bélbetegségről tudunk, amely vashiányhoz vezethet, különösen olyankor, ha műtéti beavatkozással eltávolítják a bélrendszer egy szakaszát, például éppen azt, ahol a vas felszívódása történik. A vashiány kialakulásának kockázatát növeli továbbá a vérzésnek minden formája (erős menstruáció, vérezgető orr, aranyér stb.), mivel a vérrel sok vasat veszítünk el.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.