A fokozott fizikai aktivitás – edzés, túrázás, sport -, vagy épp a meleg miatti izzadás során a test folyadékot veszít, amit szomjúságérzet révén próbál pótolni. Ez teljesen természetes élettani folyamat, ami onnan is felismerhető, hogy a megfelelő folyadékbevitelt követően a szomjúság elmúlik.
Van azonban pár olyan betegség, állapot, amikor szinte lehetetlen annyi vizet inni, hogy elmúljon a kínzó szomjúság.
Íme, 3 betegség, melyeknek a kielégíthetetlen szomjúság a jele
1. Szájszárazság
Reggel természetes, ha száraznak érzed a szádat, hiszen a nyáltermelődés éjszaka csökken, a helyzeten pedig csak ront, ha nyitott szájjal alszol. Előfordulhat azonban, hogy napközben is csak azért iszol, mert száraznak érzed, de nem segít rajta, akármennyi folyadékot viszel is be. Ez szájszárazságra utal, ami abból adódik, hogy a szádban lévő mirigyek napközben sem termelnek elég nyálat. Ez lehet valamilyen gyógyszeres kezelés mellékhatása, okozhatja a dohányzás, vagy épp az öregedés is. A kevés nyál sok kellemetlenséghez vezethet, a rossz lehelettől egészen az ínygyulladásig. Elsőként érdemes fogorvoshoz fordulni.
2. Cukorbetegség
A diabétesz során a glükóz felhalmozódik a vérben, amivel túlterheli a vesét, így sokkal több vizelet termelődik. A gyakoribb vizeletürítés miatt értelemszerűen gyakrabban is válsz szomjassá, de a több folyadék, még több vizeletet eredményez, ez tehát egy ördögi kör.
Amennyiben szinte folyton szomjas vagy és ezzel párhuzamosan gyakran jársz a mosdóba, feltétlenül jelezd az orvosodnak, hogy cukorbetegségre gyanakodsz. Egyszerű vizsgálatokkal kideríthető, hogy ez a betegség áll-e a szomjúságod mögött, a kezelésével pedig ez a panasz elmúlik.
A diabétesz gyanút komolyan kell venni, mivel a kezeletlen betegségnek számos szövődménye lehet, ami akár vakságot, végtag elvesztést is jelenthet.
3. Vérszegénység
Azok, akik vérszegénységben szenvednek, lényegében gyorsabban veszítik a vörösvérsejtjeiket, mint amennyi termelődni tud, emiatt pedig a szervezet folyamatosan küzd a minimálisan szükséges oxigénért. A vérszegénység súlyosbodásával fokozott szomjúságot érezhetsz, emellett azonban más tünetek is megjelennek, mint például gyengeség, fáradtság.
+1. Szénhidráthiány
Ha alacsony szénhidráttartalmú diétát folytatsz – mint a Keto -, vagy az alapétrended tartalmaz kevés szénhidrátot, azt veheted észre, hogy a szokásosnál szomjasabb vagy. Nem kell megijedned, ez természetes.
Amikor jelentősen csökkent a szénhidrátbevitel, a glikogén készleteid kimerülnek. Ezek az izmokban és a májban elraktározott szénhidrátot jelentik, melyek a szervezet tartalék tápanyagát biztosítják. Minden gramm glikogénhez körülbelül 3 gramm víz tartozik, így tehát az alacsony szénhidráttartalmú étrenddel vizet is veszítesz, amitől szomjasabbá válsz, hiszen pótolnod kell az elvesztett nedvességet.
Ne csak idd, hanem edd is a vizet! - Íme, a szuperhatékony hidratáció titka
A szakemberek szerint vízivás helyett inkább kezdjük el „enni" a vizet, azaz a megfelelő mennyiségű folyadék egy részét inkább táplálékokból igyekezzünk kinyerni. Olvasd tovább!Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.