Mintha valami folyamatosan meg lenne akadva a torkodban: ilyen betegség az Eagle-szindróma

Forrás: Shutterstock -
különleges betegségek magazin Eagle-szindróma a világ legkülönlegesebb betegségei ritka betegségek torok
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A koponyánkban található egy csontos nyúlvány, aminek - már csak a nevéből adódóan is - részben a nyúlás a feladata, de amikor ez túl hosszúra sikeredik, abból bizony komoly egészségügyi problémák is lehetnek. A világ legritkább és legkülönlegesebb betegségeit bemutató cikksorozatunkban most az Eagle-szindróma következik.

Kisugárzó fájdalom, nyelési nehézség, fülcsengés nehezíti az Eagle-szindróma nevű ritka betegségben szenvedők életét, akik ráadásul folyamatosan úgy érzik, mintha valami megakadt volna a torkukban. A tünetek a fejben és a torokban jelentkező, vissza-visszatérő fájdalommal kezdődnek, és gyakran mandulaműtét, vagy a torok különféle sérülései után bukkannak fel. Ami pedig mindezt okozza, az egy megcsontosodott nyúlvány, ami a gége és a nyelv izmait rögzíti a helyükön, és ami a normálisnál hosszabb méretre nőve már problémákat idéz elő. Az Eagle-szindróma szerencsére gyógyítható a legtöbb esetben, a tünetei fájdalomcsillapítókkal kezelhetők, az okai pedig sebészeti úton megszüntethetők.

A Dél-Pesti Kórház egyik doktornője, Ács Patrícia így írt le egy jellegzetes Eagle-szindrómás esetet: „Egy 45-50 év körüli nőbeteg jelentkezett ambulanciánkon, hogy 2-3 éve van elsősorban nyeléssel és fejfordítással összefüggő, szúró fájdalma a torkában, bal oldalon. Több fül- orr- gégészeten is járt már ezzel a problémával, még egy mandulaműtétre is sor került, de panaszai nem változtak. Hozzánk egy nyaki CT-vel érkezett, ahol leírtak egy 38mm-es és egy 30mm-es processus styloideust. Érdekes, hogy a jobb, azaz az ellenoldali nyúlvány a hosszabb."

Az Eagle-szindróma nevű ritka betegségben szenvedők folyamatosan úgy érzik, mintha valami megakadt volna a torkukban Forrás: Shutterstock

De mi az a processus styloideus, kérdezhetik az orvosi anatómiát és latint nem tanult laikusok? Ez egy koponyaalapon elhelyezkedő csontos nyúlvány, amely szoros kapcsolatban áll a nyelvcsonttal és az állkapocscsonttal, így közvetetten a rágó szervrendszerrel is. A nyúlvány átlagos hossza 20–30 mm, kóros megnyúlása esetén azonban akár a 75 mm-t is elérheti. A tünetegyüttest, amit a nyúlvány kóros elváltozása okoz, először Watt Weems Eagle amerikai fül-orr-gégész írta le 1937-ben (aki egyébként szintén jellemzően olyan betegeken ismerte fel a problémát, akik már átestek emiatt mandulaműtéten), ezért nevezzük Eagle-szindrómának. A tünetei a fej-nyak régióban jelentkeznek, így a betegek a fül-orr-gégészeti és neurológiai szakrendelések mellett a fogászatokon és szájsebészeteken is jelentkeznek velük. A szindróma tünetei sokfélék lehetnek: a garat területére lokalizálódó krónikus fájdalom, ami kisugározhat a nyelvcsontig, vagy akár a nyelőcsőig is; fájdalommal járó fej- és nyelvmozgások; idegentest-érzés és fájdalom nyelés közben; de okozhat az állkapocsízületbe, nyakba vagy akár a mellkasba kisugárzó fájdalmat, vagy időleges arcidegbénulást is.

Ha pedig arra vagyunk kíváncsiak, hogy miként néz ez ki egy koponyán, sőt régi koponyán szemlélve, akkor ajánljuk a Magyar Természettudományi Múzeum oldalát, ahol egy avarkori régészeti leleten figyelhető meg az Eagle-szindróma. Ennek a 8-9. században élt férfiúnak ugyanis vélhetően sok kellemetlen tünetet okozott az életében az a bizonyos csontos nyúlvány, mivel esetében a szokásos 2-3 centiméteres hossz helyett 5 centiset figyelhetünk meg a kiásott koponyáján. Legalábbis az egyik oldalon – hogy a feje másik fején mi lehetett a helyzet, azt ma már nem tudhatjuk, mert a másik oldali nyúlvány a koponyáról már letört.

Olvass még többet különleges betegségkről a Life.hu-n:




Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.