Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy csak akkor hat-e az oltás, ha utána kézzel fogható tüneteket produkál a szervezetünk? Védettek-e azok is, akik oltási reakció nélkül vészelik át a vakcinációt? Aggódniuk kell azoknak, akik az oltás után semmit sem tapasztalnak?
A világon egyre több ember kapja meg a koronavírus elleni oltást, így a különféle vakcinákkal kapcsolatban egyre több információ áll a tudósok rendelkezésére. Ezek alapján kijelenthető, hogy a mellékhatások megjelenése vagy hiánya nincs kapcsolatban a védettség kialakulásával. Minden oltott emberben kialakul a védelem a Coviddal szemben, ám a szervezetünk eltérő módon reagál az ellenanyagra.
„Ha valaki védőoltást kap, akkor az oltóanyagot a szervezete idegenként ismeri fel, ami gyulladást generál. Ez a folyamat vezethet a leírt mellékhatásokhoz. Néhány embernél ez a gyulladás-generálás enyhébb lehet" - nyilatkozta Abisola Olulade amerikai belgyógyász.
A doktornő kiemelte, hogy számos tényezőtől függ, ki hogyan regál az oltásra. Az életkor, az egészségi állapot, a genetika, az életvitel, a táplálkozási szokások, a stressz-szint és a hormonháztartás is szerepet játszik abban, mennyire erős reakciót vált ki belőlünk a vakcina. Hányinger, izomfájdalmak, hidegrázás, fáradékonyság és láz - ezek valamennyien normálisnak tekintett velejárói a védőoltásnak.
Összegezve: ha valakinél nem lépnek fel az oltást követően mellékhatások, az nem jelenti azt, hogy a vakcina nem hatásos
Ha viszont valakinél hetekkel az oltást követően is fennállnak a tünetek, orvoshoz kell fordulni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.