Rájöttek a tudósok, mi okozhatja az AstraZeneca ijesztő mellékhatását

Forrás: AFP/Saeed Khan -
oltás AstraZeneca AstraZeneca-vakcina koronavírus vérrögképződés koronavírus elleni vakcina
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A koronavírus elleni védőoltások megjelenésekor rengeteget lehetett olvasni az esetleges mellékhatásokról. Ezek közül is a vérrögképződés volt a legsúlyosabb tünet, sokan pedig emiatt nem kérték az amúgy hatásos vakcinákat sem.

A vérrögképződés a legtöbb esetben a brit-svéd gyógyszercég, az AstraZeneca által kifejleszett oltóanyaggal kapcsolatban jelent meg. A tudósok sokáig kutatták, mi válthatja ki ezt a súlyos, ám nagyon ritka mellékhatást. Az eredmények alapján megfejtették az okokat.

A Cardiffi Egyetem tudósai amerikai szakertőkkel közösen dolgoztak a vizsgálaton, és arra a megállapításra jutottak, hogy az AstraZeneca oltóanyagában található közvetítő- vagy adenovírus képes hozzákapcsolódni a vér egy speciális fehérjéjéhez. A kutatók úgy vélik, ez lobbantja be az immunrendszer láncreakcióját, ami a vérrögképződéshez vezet.

Forrás: AFP/Saeed Khan

A kórt VITT-nek (az immunrendszernek a vakcina által kiváltott trombotikus trombocitopéniája) nevezik.

„A VITT csak szélsőségesen ritka esetekben következik be, mivel bonyolult események láncolatának kell lejátszódnia, hogy a vakcina kiváltsa ezt az elenyészően ritkán jelentkező mellékhatást" – mondta a The Guardiannek Alan Parker, a Cardiffi Orvosi Egyetem professzora a Blikk szerint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.