A növényekben az illóolajok bárhol megtalálhatóak: a levelekben, a virágokban, a gyantában, a gyökerekben, a magvakban, a füvekben, és a fa kérgében. A citrusféléknél pedig az illóolaj a héjban található meg.
Az illóolajok hatása
A natúrkozmetikumokban a szintetikus illatanyagok nem megengedettek, ezért ezeket a természetes olajokkal helyettesítik, amelyek erős hatást fejtenek ki. Az illóolajoknak antibakteriális sőt, öregedésgátló hatásuk is van, csak meg kell találni a megfelelőt.
Például:
"Illatos iskola" kísérlet
A 2000-es években Axel Maier aromaterápiás szakértő elindította az "illatiskola" projektet. Axel körülbelül három hónapon keresztül illatosította egy általános iskola osztálytermét természetes, esszenciális levendula-, narancs- és citromolaj keverékével, mert meg volt győződve arról, hogy ez a keverék pozitív hatással van a tanulók hangulatára és javítja a tanulási képességüket is. A kísérlet végül megerősítette feltételezését. Mára számos németországi iskolában sikeresen futnak az „Illatos iskola" kampányok.
DIY az illóolajokkal
Az illóolajoknak nagy erejük van, ezért a következők érvényesek rájuk: "a kevesebb néha több" - már egy csepp is nagyon sokat tud segíteni. Ha például ezeket az esszenciákat az otthoni gyógyfürdőben szeretnéd használni, akkor jobb, ha nem közvetlenül a vízbe csöppented, hanem előbb hígítsd valamiben. Például zsíros anyagokban, avokádó- vagy mandulaolajban, esetleg mézben.
Tipp: Öt csepp (pl. levendula) olaj egy evőkanál mézben feloldva is elég egy teljes fürdőhöz. Csak keverd össze, add a fürdővízhez és lazíts!
Az eltarthatóságuk
A legtöbb kozmetikai hatóanyag ellenségei az illóolajok ellenségei is: a fény, a levegő és a hő. Ez a trió oxidációs folyamatokhoz vezet, és így olyan anyagok képződnek, amelyek irritálhatják a bőrt. Ezért tárolják ezeket sötét üvegedényekben. Vannak érzékenyebb olajok, amelyeket muszáj 12 hónapon belül felhasználni, de van olyan illóolaj is, ami olyan, mint a jó bor: az évek során érik be.
Allergiás reakció
Figyelj oda, hogy bár tiszta, természetből származó anyagokról van szó, az illóolajok mégis allergiát válthatnak ki. A nikkel után az illatanyagoknál alakul ki leggyakrabban a kontaktallergia. Számos jel utal arra, hogy az ember érzékeny rá: a száj és a torok nyálkahártyája az aromás olajok belélegzésekor érzékennyé válik és köhögő reflexet vált ki. Az orr elkezd folyni, a szem pedig könnyezni. A bőr kipirosodik, viszket, vagy felduzzad.
Ha bármelyik reakciót észleled magadon, feltétlenül fordulj orvoshoz!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.