Sok tévhit él a köztudatban a hólyaghuruttal kapcsolatban. Valószínűleg azért, mert a betegséget a hétköznapi kommunikációban felfázásnak nevezzük, így azt hihetjük, a hideg az egyedüli okozója. Ám a kellemetlen tünetekért leginkább a bélrendszerben és a hüvelyben előforduló baktériumok a felelősek. Könnyen feljutnak a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba; ha ott elszaporodnak, akkor kellemetlen fertőzést, hólyaghurutot válthatnak ki.
A hólyaghurut leggyakoribb tünetei közé tartozik a sűrű vizelési inger, az égető, csípő érzés vizeléskor, a kellemetlen szagú vizelet és az alhasi fájdalom. Összegyűjtöttük a hólyaghurut leggyakoribb kiváltó okait, hogy tudatosan kerülhessük el a betegséget.
A hüvelyflóra egyensúlyának felborulása
A hólyaghurut elkerülése szempontjából fontos tényező az egészséges hüvelyflóra megőrzése. Ha elhanyagoljuk vagy túlzásba visszük az intimhigiéniát, esetleg hormontartalmú gyógyszereket szedünk, túl sok finomított szénhidrátban gazdag ételt fogyasztunk, könnyen felborulhat a hüvely kényes egyensúlya. Csökkenhet a hüvelyflórában a jótékony Lactobacillusok száma, és a kialakuló bakteriális hüvelyfertőzés a húgyhólyagot is könnyedén érintheti.
Veszélyforrás lehet a szex is
A hüvelybemenet a végbélnyílás és a húgycső nyílása között, azoktól néhány centiméterre helyezkedik el. Szexuális együttlét alkalmával a végbél környékéről a baktériumok könnyen bekeveredhetnek a hüvelybe és akár a húgycsőbe is. A hímvessző mozgása a hüvelyben még segíti is a kórokozókat a felfelé haladásban. A szex utáni fertőzés megelőzése érdekében nagyon fontos, hogy az együttlétet követően ürítsük ki a hólyagunkat, és ezzel esélyt sem adunk a kórokozók elszaporodásának.
Kevés folyadékfogyasztás
A rendszeres folyadékfogyasztás az egészségünk megőrzése mellett a hólyaghurut elkerülése érdekében is elengedhetetlen. Erősen ajánlott a napi 2-3 liter szénsavmentes ásványvíz bevitele, ellenkező esetben csökken a vizeletürítések száma, ezáltal a kórokozóknak több idejük marad a húgyhólyag falán megtapadni és elszaporodni. Ha azt veszed észre, hogy nagyon ritkán mész a mosdóba, valamint sötétsárga a vizeleted, akkor bizony nem iszol eleget.
Nem mindegy, milyen ruhát hordasz
Bár arról már esett szó, hogy a hólyaghurutért nem feltétlenül a hideg a felelős, mégis ajánlott az időjárásnak megfelelően öltözködnünk. Amikor túl lengén öltözünk, könnyen lehűlhet az altestünk, aminek következtében összeszűkülnek a kapillárisok a kismedencében, romlik a húgyhólyag keringése, ezáltal pedig nem jutnak oda az immunrendszer azon sejtjei, amelyek felvehetnék a harcot a kórokozókkal szemben. Ha túlságosan sok ruhát veszünk magunkra, könnyen megizzadunk, ami nagyon lehűtheti a testünket. Sportolás után ne időzz sokáig az átizzadt ruhában, és vízparton, fürdés után is célszerű szárazra cserélni a vizes fürdőruhát.
Ha már megvan a baj, és érezzük a hólyaghurut első, jellegzetes tüneteit – a gyakori vizelési ingert, a pisiléskor jelentkező csípő érzést –, enyhíthetjük azokat a patikában kapható, gyógynövénykivonatot tartalmazó szerrel, és így akár egy antibiotikumkúrát is megúszhatunk. A tünetek súlyosbodása esetén azonban (lásd: vér jelenik meg a vizeletünkben vagy belázasodunk) azonnal forduljunk orvoshoz!
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
Az Urzinol tabletta medveszőlőlevélkivonat-tartalmú, vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer.HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.