A tápanyagdús, agybarát vitaminokban és zsírokban gazdag étrend az életkor előrehaladtával a szürkeállományunk működését is segíti, a feldolgozott, sós, cukros és zsíros ételek fogyasztása, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás pedig rendkívül negatív hatással van az agyra - olvasható a Daily Mailen.
Nézzük most, melyek azok az ételek, amelyek segítenek megőrizni a szellemi frissességünket!
1. Lazac, makréla, szardínia
Az Omega-3 zsírsavakban gazdag halak felpezsdítik az agy vérellátását és serkentik a memóriát. Egy több mint kétezer felnőtt bevonásával végzett tanulmány szerint, ha hetente legalább kétszer eszünk halat, az 44 százalékkal csökkenti a demencia kockázatát. Erről bővebben itt olvashatsz.
2. Tojás, hüvelyesek és leveles zöldségek
A B-vitaminok mindegyike szerepet játszik az agy egészségének megőrzésében, és együttesen hatnak agysejtjeink hatékonyabb működésére. A B5-vitamin (pantoténsav) hozzájárul a normál szellemi teljesítményhez, míg a B1-, B3-, B6-, B12-vitamin, a biotin és a folsav hozzájárul a normál mentális működéshez. A tojás áldásos hatásairól itt írtunk.
3. Olívaolaj, brokkoli, dió, spenót
A bennük lévő megfelelő mennyiségű E-vitamin bevitele segít megvédeni az agyunkat a szabadgyökök pusztításától.
4. Vörös káposzta, cseresznye, szőlő
Ezek az erős színű növények, gyümölcsök, mint például a cseresznye, tele vannak flavonoidokkal, amelyek agyvédő hatásúak, oly módon, hogy segítik az agy vérellátását.
5. Húsok, leveles zöldségek
A nők mintegy 27 százaléka vashiánnyal küzd, ez azonban orvosolható lenne vasban gazdag húsok fogyasztásával. Jó, ha leveles zöldségekkel tálaljuk őket, az azokban lévő C-vitamin segíti a vas felszívódását.
6. Teljes kiőrlésű gabonák
A magas rosttartalmú ételeket nemcsak a bélrendszerünk, de az agyunk is szereti. A teljes kiőrlésű gabonákban, gyümölcsökben, zöldségekben, diófélékben, magvakban és szárított gyümölcsökben található rostok táplálhatják a jótékony bélbaktériumokat. Segíthetnek szabályozni a bél-agy-kommunikációt, ami javíthatja általános egészségünket és hangulatunkat.
7. Koffein
Mértékkel a koffein is pozitív hatással lehet az agyműködésünkre. Ha nem visszük túlzásba a fogyasztását, növeli az éberséget és a nehéz szellemi feladatok elvégzésének sebességét, valamint csökkenti a fáradtságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.