Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója a Ripost kérdésére összefoglalta, miért érezzük magunkat rosszul a kánikulában, és hogy mit tehetünk a közérzetünk javítása érdekében. Ebből szemezgettünk.
1. A hőség főleg akkor veszélyes, ha tartós
Ilyenkor a levegő hőmérséklete folyamatosan megközeíti, vagy meg is haladja a testünk hőmérsékletét, a szervezet nehezen tudja leadni a hőt.
2. Hőkifáradás, hőgörcs, hőguta alakulhat ki: az utóbbi halálos lehet
Komoly egészségügyi hatásai vannak a rekkenő hőségnek, nincs egy olyan hely, ahol hűvös lenne - esetleg a klimatizált belterek, ám a túlzott hűtés sem egészséges. A többség napok óta nem tud jól aludni, nem tudja kipihenni magát. Ez pedig a meleggel együtt fokozza a keringési betegségek kockázatát, infarktus, sztrók, hőkifáradás, hőgörcs és hőguta is jelentkezhet. Ha tehetjük, ne, vagy csak keveset tartózkodjunk napon - sőt 10-18 óra között kerüljük - és igyunk rengeteget.
A klímakutatással foglalkozó brit Met Office Hadley Centre által készített tanulmány szerint a rendkívüli melegek és az egyre gyakrabban jelentkező hőhullámok kevesebb mint 15 év alatt átlagos nyári hőmérsékletnek fognak számítani.
3. Nem elég a folyadékpótlás, a sót is pótolni kell
Az izzadással nemcsak vizet, hanem sót is veszítünk, így most a szokásosnál jobban is megsózhatjuk az ételeinket. A sóhiány például izomgörcsök formájában is jelentkezhet, aminek akár komoly élettani következményei lehetnek.
4. Ne vidd túlzásba az izzadásgátlást!
A szervezet az izzadással tartja fenn a hőegyensúlyát, így azt tilos gátolni. Nem arról van szó, hogy ne kenjük be magunkat dezodorral, de emellett hagyjuk, hogy a szervezetünk hűtse magát.
Figyeljünk az állatokra is
A kánikulát a házi kedvenceink sem viselik jól. A beton pár óra alatt teljesen átforrósodik, emiatt pedig égési sérülések keletkezhetnek a tappancsaikon. Egy egyszerű trükkel azonban könnyen eldönthetjük, alkalmas-e az aszfalt hőmérsékelete a sétáltatásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.