Kezed árulkodhat az egészségedről - Ezekre a tünetekre figyelj!

Forrás: Dreamstime -
kézfogás tünetek megbetegedés kézfej
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A kézfogásod, az ujjaid színe és hossza is árulkodik az egészségi állapotodról. Ha valamiféle változást tapasztalsz a kezeden, érdemes megmutatni orvosnak.

Dr. Sarah Garsed angol háziorvos azt mondja, gyakran azzal kezd egy vizsgálatot, hogy megnézi a pácienek kezét.

  • Ha megnagyobbodnak az ujjbegyek

Ha azt érezzük, hogy megdagadtak, megnagyobbodtak az ujjbegyeink, felmerülhet a gyanú, hogy valamilyen légúti betegségben szenvedünk. Dr. Garsed azt mondja, a jelenség alacsony véroxigénszintre figyelmezethet, ez pedig kezdődő tüdőbetegségre utalhat.

  • Ha gyengék az ujjak

Egy, a British Medical Journal folyóiratban megjelent tanulmány szerint azoknál az embereknél, akiknek erőtlenné válnak az ujjai nagyobb eséllyel alakul ki szív- és érrendszeri megbetegedés, valamint a rák kialakulásánk kockázata is nagyobb. A gyenge ujjak izomtónus problémát jeleznek, ez pedig általában a helytelen táplálkozás eredménye.

A Yonsei University College of Medicine dél-koreai kutatói azt is megállapították, hogy a gyenge kézfogású emberek hajlamosabbak a depresszióra. Ha azt tapasztaljuk, hogy erőtlenné vált a kezünk, mindenképpen jelezzük az orvosunknak.

Árulkodó lehet a gyenge kézfogás is Forrás: Dreamstime
  • Ha hosszabb a mutatóujj

Különösen a férfiakra igaz az, hogy az ujjak hossza képet ad az egészségi állapotukról. Az International Journal of Medical Sciences tanulmánya szerint ha a mutatóujj sokkal hosszabb, mint a gyűrűsujj, az a koszorúér betegségre utalhat. Azoknál a férfiaknál, akiknek a mutatóujja ugyanolyan hosszú vagy hosszabb, mint a gyűrűsujjuk, 33 százalékkal kisebb valószínűséggel diagnosztizálnak prosztatarákot.

  • Ha elfehérednek vagy kékülnek az ujjbegyek

Az elszíneződő ujjvégek időskori, gyenge keringésre, vagy Raynaud-kórra utalnak. Ez a betegség leggyakrabban fiatal nőknél fordul elő, és bár nem veszélyes, de kellemetlen. Az ujjbegyeken a bőr feszül és fáj. A Raynaud-szindróma életmódváltással vagy gyógyszeres kezeléssel gyógyítható, a tünetek pedig enyhíthetők, ha melegen tartjuk a kezeket.

A piros dudorok vagy hólyagok a kézfejen vagy a csuklón élelmiszer-allergiára utalhatnak. A nikkelre való érzékenység okoz gyakran ilyen tüneteket. Nikkelt több élelmiszer is tartalmaz, például a hüvelyesek, a csokoládé, a földimogyoró, a szója, a zabpehely és a granola, de ékszerekben is lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.