A Griffith Egyetem kutatói által egereken végzett tanulmány összefüggést talált az orrtúrás és az agyat károsító betegségekkel kapcsolatba hozható fehérjék felhalmozódása között. Az orr piszkálása károsíthatja a belső, védelmet biztosító szöveteket, ezáltal pedig a veszélyes baktériumok könnyebben bejuthatnak az agyba. Az agy pedig úgy reagál ezekre a kórokozókra, hogy az Alzheimer-kór által okozott állapotokat tükrözi.
Az ausztráliai Queenslandben működő kutatócsoport a Chlamydia pneumoniae nevű baktériummal végzett vizsgálatokat. Ez egy ritka baktériumtípus, amely légúti fertőzéseket, például tüdőgyulladást is okozhat. A baktériumot a késői demenciában szenvedő emberek agyában is felfedezték — egy 1998-ban végzett kutatás 19 vizsgált agyminta közül 17-ben találta meg.
A Chlamydia pneumoniae baktérium az orrüreg és az agy között húzódó ideget használja inváziós útvonalként a központi idegrendszerbe való behatoláshoz. Ha az orrhám károsodott, az idegfertőzések súlyosabbak voltak. Mi vagyunk az elsők, akik kimutatták, hogy a Chlamydia pneumoniae közvetlenül az orron keresztül juthat be az agyba, ahol az Alzheimer-kórhoz hasonló kórképeket indíthat el. Egyelőre csak egereken végeztünk kísérleteket, de az eredmények ijesztőek az emberekre nézve is"
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.