Antropológusok elsősorban az ősember kézdominanciáját kezdték el vizsgálni. Csiszolóeszközökből, baltákból következtettek a jobb vagy a bal kéz használatára. Az ősember nem válogatott; azt a kezét használta, amelyikkel kényelmesebben tudott egy-egy feladatot elvégezni. Ám ahogy fejlődött az ember, írt, beszélt és logikusan gondolkodott, egyre inkább a bal agyféltekéjét használta, és idővel jobbkezes lett. A balkezesség évszázadokon át megbélyegezettséget jelentett, még a huszadik század második felében is gyerekek tömegeit igyekeztek „átszoktatni” a jobb kéz használatára írástanulás során.
A tudósok szerint valószínű, hogy a jobb- és balkezességben 25%-ban játszanak szerepet a gének, 75% környezeti hatásokra, vagyis minden másra vezethető vissza. A balkezesség trendszerűen megjelenik egyes családokban, de nem öröklődik olyan erősen, mint más tulajdonságok, például a magasság vagy szemszín. A tanulmány azonban a genetikai összetevőknek csak egy százalékát találta meg, és csak a brit populációban, tehát a teljes képhez további tanulmányokra van szükség.
Általában a várandósság 16-18. hete körül érzékelhetőek először a magzat mozgásai a kismama számára. A második trimeszterben az apróság már képes a fejét forgatni, kialakulnak az ízületei, a csontjai, és egyértelműen előnyben részesíti az egyik hüvelykujj szopását a másikkal szemben. A tudomány még nem tart ott, hogy teljes bizonyossággal, előre meg lehessen mondani, jobb vagy balkezes lesz-e a születendő kisbaba. A legtöbb gyermeknél 4-6 éves kora között kialakul a domináns oldal, ez nagyjából egybeesik az iskolakezdéssel, és ekkor már a kézhasználat is egyértelmű.
Általánosságban elmondható, hogy nincs IQ-különbség a jobb- és balkezesek között, de korábbi vizsgálatok megállapították, hogy balkezeseknél és vegyes kézhasználatúaknál jóval gyakrabban fordul elő diszlexia és figyelemhiányos hiperaktív betegség (ADHD), mint jobbkezeseknél. A kutatók nem tudják pontosan, miért van ez, de sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák. Az agyunk aszimmetrikus módon működik. A bal agyfélteke a jobbkezességet szabályozza, a jobb a balkezességet.
Mivel a balkezeseknél domináns jobb agyfélteke felelős a kreativitásért, az empátiáért és a humorérzékért, a balkezesek általában kreatívabban oldják meg a problémáikat. Tanulmányok szerint a balkezesség a sportban is nagy előnyt jelent, főleg azokban a sportágakban, ahol nagy szerepe van a gyorsaságnak. A balkezesek előnyt élveznek az olyan sportágakban, mint az ökölvívás, a vívás, a pingpong vagy a krikett, ahol meglephetik jobbkezes ellenfelüket. Híres balkezes sportolók: Gulyás Péter kézilabdázó, Papp László ökölvívó, edző, Szeles Mónika teniszező, Szász Emese párbajtőröző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.